20 Temmuz 2017’de gündeme bomba gibi düşen bir intihar haberi ile tüm müzikseverler yerle bir olmuştu. Çünkü yeni yetişen jenerasyonun büyük bir bölümünün idol olarak benimsediği bir isim intihar ederek herkesi yasa boğmuştu ve o Chester Bennington’du. Chester, ilginç vokal tekniği ile brütal vokal ve çığlıklar konusunda oldukça başarılıydı. Bu özelliklerinin yanında clean olarak tabir edilen normal sesi ise birçok vokale kafa tutabilecek kadar kuvvetli ve iddialıydı. Sahne duruşu ve enerjik tavrı ile de kısa sürede herkesin gözbebeği haline gelmişti. Müzik geçmişlerine göz gezdirmemiz gerekirse, aslında Los Angeles’ta bir evin garajında kurulmuş olan bir rock grubunun solistidir. Grubun ilk adı Xero’dur sonrasında sırayla Hybrid Theory (ilk albümlerinin adı), Lincoln Park ve günümüzdeki hali Linkin Park’a gelmiştir. Linkin Park’ın bu denli isim değiştirmesinin sebebi ise albümleri kabul görene dek tamı tamına 21 kez reddedilmiş bir rock grubu olmasıdır. Evet, çünkü çıkış yapmak istedikleri piyasada bazı gruplar çoktan piyasayı parsellemişler ve bu parsellere dahil olabilmek için farklı ve en dinamik olmanız gerekir.

Linkin Park, Nu-metal kategorisinde sahneye çıkıp bir anda ortalığı kasıp kavurmuş ve büyük abilerine kafa tutup birçok sahnede de performansları ile onlara karşı üstün gelmeyi başarmış bir gruptur. Aslında bu denli başarılı olmalarının sebebi de geçmişten gelen reddedilişlerin üzerine mükemmele yakın iş yapmak zorunda olduklarının farkında olmalarıdır.

Live in Texas 2003

Bu konser Linkin Park için çok önemli olmuştur. Hybrid Theory albümünden sonra gelen Reanimation albümü bir kesim tarafından hoş karşılanmadı ve onun ardından gelen Meteora ile bir nebze dikkatler yine toplanmış oldu. Öte yandan ilk kez büyük bir sahneye çıkacak olan Linkin Park merakla beklenirken 2003 yılında gerçekleştirilen Live in Texas’ta bir daha asla unutulamayacak bir performans sergileyerek tüm rakipleri başta olmak üzere tüm dünyanın takdirini kazanmış oldular. Hele ki bir “A Place For My Head” performansı vardır ki hala tadı damağımızdadır. Yıllar ilerledikçe Linkin Park müziğinde değişime gitmiş ve hayranları tarafından önyargı ile karşılanmıştır fakat yine de konserlerde o yumuşak olarak tabir edilen şarkıları sertleştirmeleri yine herkese biz buradayız dedirtti. Linkin Park 7 kez Grammy’lere aday olmuş ve iki kez de kazanmayı başarmış bir grup olarak da dikkat çekmeyi başarmıştır.

Tek bir kesime hitap etmediler

Linkin Park, çağa ayak uydurmayı iyi bilmiş bir rock grubu oldu. Yer yer eski tarzlarından esintiler yaşatıp ilk oluşan hayran kitlesini memnun etseler de yaptıkları yeni işlerle de başka kesimleri de mutlu etmeyi bildiler.

Müzikal açıdan yaşanan değişimlerin birçoğunda özellikle de şarkıların daha yumuşak hale gelmesi durumlarında Chester’ın gırtlak problemi yaşaması ve erken teşhis edilen kanserle mücadelesi sebep oldu şeklinde açıklamalar gelmişti ki Chester’ın bir süre konserlere boynunda fular tarzı şeylerle çıkması söylentileri kanıtlar nitelikte oldu.

Chris Cornell

Efsane rock müzisyenlerinden ve vokallerinden bir tanesi olan Chris Cornell Chester’ın en yakın arkadaşlarından bir tanesiydi. Ve kendisi bir otel odasında kendini asarak intihar etti ve 17 Mayıs 2017 tarihinden sonrası Chester için oldukça zor geçti. Cornell’in cenazesinde oldukça duygusal bir konuşma gerçekleştirmiş olan Chester her konserlerinde Chris’e selam göndermeyi de bilmiştir.

20 Temmuz 2017

Takvimler 20 Temmuz’u gösterdiğinde rock aleminde bir haber duyuldu ve kimse gerçekliğine inanmadı. Grubun yardımcı vokali ve multi yetenekli ismi Mike Shinoda, Chester’ın intihar ettiğini duyurdu. Olayın şokunda olduklarını ve Chester’ın neden intihar ettiğine anlam veremediklerini söyledi. Birlikte 21 defa reddediliş, 7 tane albüm ve sayısız konsere çıkan ekip arkadaşları son olarak Chester’ı onurlandırmak için bir konser düzenlediler ve Linkin Park bir daha konser vermedi.

Chester’dan geriye 7 albüm, sayısız performans ve 6 çocuk kalmış oldu. Ve tabii ki efsaneleşmiş benzeri olmayan bir vokal!

Huzur içinde uyu Chester !