Michael Jackson dendiğinde akla daima “Billie Jean, Beat it, Thriller, Black or White, Smooth Criminal, Bad, They don’t care about us“ gibi şarkılar gelir. Evet her biri birbirinden değerli, enfes eğlenceli parçalardır ama Michael Jackson bunlardan çok fazlasıdır.

Michael Jackson , Pop müziğin kralı unvanını aldığında aslında sadece popçuları değil, hard rock furyasında yer alan müzisyenleri de rahatlatmıştır, çünkü yeri geldiğinde öyle şarkılar yapıyordu ki, rock müzik dinleyenlerin dahi pop müziğe yönelmesine sebep olacak şekildeydi. Yani müziğine öyle şeyler kattı ki MJ tüm evrenin saygısını kazandı.

Sizlere Michael Jackson’un üç az bilinen ama bilenler tarafından tapılan şarkısından bahsetmek istiyorum. Evet bu şarkıların adları;

Who is it?
Dirty Diana
Give in to me’dir.

Bu üç şarkıyı diğerlerinden ayıran en dikkat çekici özelliği belki de üçünün de aynı kadına yazılmış olmasıdır. Evet Michael Jackson’un ölümsüz aşkı olarak bilinen hatta vasiyetinde eğer annem yaşamıyorsa çocuklarımı O’na emanet ediyorum dediği efsane solist Diana Ross’tur kendisi.

Rivayet olarak yıllarca MJ’in geçirdiği estetik operasyonlarında dahi Ross’a benzemek için böyle davrandığı da ortaya atılmıştır ki Michael Jackson cephesinden böyle bir açıklama gelmemiş ve bu da kafalarda soru işareti olarak sonsuzluğa gömülmüştür.

Who is it?


Gelelim şarkılarımıza, “Who is it?” şarkısı tür olarak baktığımızda tam bir pop şarkısıdır. Aldatıldığını düşünen, fakat kimle olduğunu bir türlü kestiremeyen bir adamın tehlikeli takibini konu alan bir şarkıdır ve klibini izlerseniz zaten ne demek istediğimi çok iyi anlarsınız.


Give in to me

“Give in to me” şarkısı dünya rock tarihine geçmiş, en güzel gitar solosuna sahip şarkıdır diye birçok otorite tarafından dile getirilmiş ve konserlerde bu şarkının bitmesi hiçbir zaman istenmemiştir. Guns N’ Roses’ın efsane gitaristi Slash’in de solo atmayı bir türlü bırakmadığı MJ şarkılarından bir tanesidir ve kendinden Jackson’ın kadrolu gitaristi olan ünlü gitarist ve vokal Orianthi de her konserinde bu şarkıyı çalmaya devam eder. Şarkının sözlerine girip bakarsanız yine Diana’ya atıfta bulunduğu satırlar söz konusudur.

“Love is a woman,
Quench my desire “

Sözlerinde de umutsuz bir aşktan bahsetmektedir. (Aşkın bir kadın olduğuna ve tutkusunun söndürüldüğünden bahsediyor)


Dirty Diana


Dirty Diana şarkısı, yıllarca dillerden düşmeyen, belki de Michael Jackson’un sahnelerde en çok limitlerini zorlayarak söylediği şarkılardan bir tanesidir.

Dirty Diana şarkısı ile aktarılabilecek en güzel anılardan bir tanesi de Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardığı turnelerden bir tanesinin en önemli konserlerinden olan Unutulmaz Wembley konseri’nde dönemin gözde İngitere Prensesi Diana da konserde yerini almıştır ve MJ nezaketten ötürü bu şarkıyı söylememesi gerektiğini dile getirmiş ve Diana’nın “Bu şarkı benim en sevdiğim şarkıdır, lütfen çalın” diye belirttikten sonra tarihe geçen bir performansa imza atarak geceye damga vurmuştur.

Bu şarkıda da kendisini görmezden gelen Diana’nın hikayesinden , grup arkadaşlarıyla olan samimiyetinden bahseden MJ’den kirli Diana olarak bir yakarış duyuyoruz ve bu şarkı da tıpkı “Give in to me” gibi hard rock türünden bir şarkı olup inanılmaz bir vokal performansı gerektiren efsane bir parçadır.

Bu yazıyı 29 Ağustos’a yani MJ’in doğum gününe yetiştirmek isterdim ama yine de geç değil!

Artık şarkı listelerinize MJ’den üç şarkı daha ekleyebilirsiniz!