Meteorit veri tabanlarına değinmeden önce genel olarak meteor terminolojisini kısaca hatırlatmakta fayda görüyorum. American Meteorite Society (AMS) tarafından yayınlanan meteor terminolojisi listesindeki tanımlamaları şöyle verebiliriz : 1-Comet: Donmuş gaz, toz ve buzdan oluşur. Ana gövde onlarca kilometre olabilirken kuyruk kısmı milyonlarca kilometre olabilir. 2-Asteroid: Kaya,demir ve buz parçalarından oluşan yapıdır. 1 metreden yüzlerce kilometreye kadar olabilir. 3-Meteoroid: Mikrondan metre boyutuna kadar küçük bir asteroid. 4-Meteor: Atmosfere girdiğinde sürtünmeden dolayı yanan meteorid veya asteroid olmakla birlikte çeşitli boyutlarda olabilir. 5-Fireball: Venüs’ten daha parlak bir meteor, “fireball” olarak adlandırılır. 6-Bolide: Meteoroid veya asteroid büyüklüğünde, atmosfere girişte patlayan gök taşlarıdır. 7-Meteorit: Atmosferi geçerken hayatta kalan (yanarak buharlaşma sırasında kütlesi azalan ama tamamen yok olmayan) ve yere düşen, asteroid veya meteoroid parçasıdır. Birkaç gramdan tonlarca ağırlığa kadar farklı boyutlarda olabilmektedirler. (mikrometeoritler ise 25 μm ile 2 mm (1 µm=1/1000 mm) boyutlarındaki meteoritlerdir (Mikrometeoritler konusu hakkında, daha önce yayınladığımız ”Evimizdeki Davetsiz Misafirler: Mikrometeoritler” (https://arsizsanat.com/evimizdeki-davetsiz-misafirler-mikrometeoritler/) adlı yazımıza gözatabilir ve daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.)

Meteoritler konusunda dünya çapında oldukça fazla kaynak, çalışma grubu ve bunun doğal bir sonucu olarak oluşturulan bazı kütüphaneler mevcut. Bunlardan birisi de “http://roadtolarissa.com/meteors/ “ linki ile ulaşabileceğiniz interaktif bir kütüphane diyebiliriz. Bu kütüphane kişisel olarak, 1500-2000 yılları arasında düşüşüne şahit olunan meteoritlere ait bilgilerle oluşturulmuştur.

Hazırlanan bu görselde karşınıza çıkan dünya haritasında işaretli noktalar göreceksiniz. Bu noktaların her biri oraya düşmüş bir meteoriti simgelemektedir. Noktaların çapları meteoritlerin kütlelerinin karekökleri ile orantılı büyüklükte çizilmiştir. 500 yıllık bir süreci gösteren bu kütüphanede meteoritler 1 gram ile 10 ton arasındaki ağırlıkları içerecek şekilde grafiklendirilmiştir.

Haritadaki bir noktanın üzerine gidildiğinde o meteorite ait isim, tip, kütle ve yıl bilgileri görülmektedir. Meteorite ait daha geniş ve ayrıntılı bilgi ise “The Meteoritical Society” tarafından hazırlanan “Meteoritical Bulletin Database” dir. Bu veritabanı, şuan için dünyanın en gelişmiş ve en güncel meteorit veri tabanıdır.

https://www.lpi.usra.edu/meteor/” adresinden ulaşabileceğiniz bu veri tabanında, birçok parametre üzerinden meteoritlere ait sorgulama yapabilirsiniz. (ülke,sınıf,yıl,tip vb.)

Aradığınız meteorite ait bilgi kartında ; isim, düşüş yılı, bulan ya da görgü tanığı, yapılmış analizler ve düştüğü bölge gibi çok ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Örneğin Türkiye’ye düşen ve resmi olarak bu kütüphanede kayıtlı meteoritlerimizin listesi aşağıdaki gibidir:
( https://www.lpi.usra.edu/meteor/metbull.php )

Kaynaklar : http://meteoriticalsociety.org/

http://roadtolarissa.com/meteors/