Akbank Sanat bu kez de Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Türker Armaner eşliğinde Marx ve Felsefenin Dönüşümü adlı söyleşiye ev sahipliği yapıyor.

Marx’ın 1800’lerin ortalarına kadar özgürlük, özel mülkiyet, yabancılaşma, siyasal iktisat, bürokrasi, dini varoluş biçimleri, piyasa ve daha birçok konuda yazdıkları, “eleştirel yaklaşım” olarak bilinen döneminde ele aldığı konular arasında yer alır. Bu döneminde Marx, temsiliyet ilişkilerinde de bir dönüşümü önerir ve felsefenin tarihsel konumu üzerine geniş ölçekte bir çerçeve çizer. Bu çerçevenin içine sanayi devrimi ile “çalışma”nın insan hayatındaki değişen konumu da girer ve Marx’ın eleştirel felsefesi, on dokuzuncu yüzyıl ile birlikte felsefi bakış açısının da yeni bir konum alması gerektiğini vurgular.

Türker Armaner 1968’de Istanbul’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden lisans, Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden Yüksek Lisans, Fransa-Paris VIII Felsefe Bölümü’nden doktora derecesini aldı. Ders verdiği başka üniversitelerin yanında, 2004 yılından bu yana Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde öğretim üyesidir. Kıyısız, Taş Hücre, Dalgakıran öykü kitaplarının, Tahta Saplı Bıçak, Hüküm romanlarının ve Tarih ve Temsil isimli felsefi incelemenin yazarıdır.

Etkinlik Tarihi : 18.05.2017

Etkinlik Saati ve Mekanı : 18:30 / Çok Amaçlı Salon

Ücretsiz olan bu etkinlikte katılımcı sayısı sınırlı olup etkinlik davetiyesi 1 saat öncesinden Akbank Sanat gişesinden temin edilebilir.