31 Mart 1948. Sıradan bir salı günü olarak başlayan bu tarihte, Türk edebiyatının değerli bir kalemi aramızdan ayrılmıştır. 69 yıldır onun eserlerinden, onun dilinin ustalığından mahrumuz. Şüphesiz onun eserlerini sadece ‘aşk romanları/öyküleri’ olarak nitelememiz yanlış olur. O, ‘aşk’ gibi yüzyıllardır yaşayan genel geçer bir konuyu sosyolojik, psikolojik boyutlarıyla işleyen değerli bir kalemdi. O, sevmeyi seven kocaman bir yürekti. O, Sabahattin Ali’ydi.

Sabahattin Ali’nin aramızdan ayrılışının üzerinden 69 yıl geçmişken bugün hala ‘en çok satanlar’ listesinin üst sıralarında yer alması onun kaleminin sağlamlığının ispatıdır.

Sabahattin Ali’nin eserleri demek, yaşamın ta kendisi demektir. İliklerine kadar hissede hissede ortaya çıkmış bir ‘insan’ın varlığının kanıtı demektir.

Yapı Kredi Yayınları, Sabahattin Ali hakkında yapılan çalışmalarda temel kaynak haline gelen “A’dan Z’ye Sabahattin Ali” kitabının genişletilmiş yeni baskısını okurla yeniden buluşturuyor. Bu baskıda okuyucular, Ali’nin Kürk Mantolu Madonna’yı yazarken el yazısıyla aldığı notları da bulacak.

Sevengül Sönmez’in kaleminden okuyucuyu Sabahattin Ali’nin bilinmeyen özellikleri ile tanışırken Sabahattin Ali ve eserleri hakkında bugüne kadar yazılan en kapsamlı kitapla da buluşma imkanı yakalayacak.

Kürk Mantolu Madonna’nın elyazısı taslaklarının, Sabahattin Ali adını taşıyan cadde ve sokakların, Sabahattin Ali büst ve heykellerinin, Sabahattin Ali Edebiyat Okulu gibi yeni maddeler ve yeni fotoğrafların eklendiği, kimi maddelerin de gözden geçirilerek genişletildiği yeni baskıda okuyucu okumayı kolaylaştıran yeni tasarımıyla buluşuyor.

 

A’dan Z’ye Sabahattin Ali

Hazırlayan: Sevengül Sönmez

YKY Özel Dizi (Genişletilmiş 2.Baskı)