Hiç konuşmayan bir adam hayal edin. Çevresindeki insanların alaylı bakışlarına, yaralayıcı sözlerine karşı cevap vermeyen sessiz bir devlet memurunu, bir babayı, bir eşi, bir damadı düşünün.

Neden konuşmaz, neden tepki vermez diye okudukça sinir olursunuz.

Bir sebebi vardır elbet.

Olmalıdır.

Ancak hangi sebep sizi bu kadar kayıtsız kılar insanlara karşı? Neden artık acıtmaz insanlar onu?

Belki de dünyadaki en geçerli sebepten: Aşktan!

Raif Efendi, Sabahattin Ali tarafından o kadar güzel işlenmiştir ki siz Raif Efendi’nin yaşadıklarına kayıtsız kalamazsınız bir süre sonra.

Sabahattin Ali’nin eşsiz kaleminden okuyucu ile buluşan “Kürk Mantolu Madonna” romanının bir süredir filme uyarlanması gündemdeydi. İlk olarak Beren Saat’in başrolde yer alacağı söylentilerinin ardından proje hakkında net bilgiler elde edilmeye başlandı.

Yavaş yavaş detayları şekillenmeye başlayan projenin yapımcılığını Ay Yapım üstlendi. Projenin senaryosu “Yaprak Dökümü”, “Aşkı Memnu” gibi dizilerle rüştünü ispatlayıp dizi sektörüne adını yazdıran Ece Yörenç’in kaleminden izleyici ile buluşacak.

Proje ortaklığı için Ay Yapım; Lion, Macbeth ve No Escape gibi filmlerin yapımını üstlenen Hollywood’un ünlü yapım şirketlerinden The Weinstein Company ile anlaştı.

Başrol Maria Puder için düşünülen isim ise projenin en çok ses getiren noktası oldu. The Weinstein Company, Maria Puder rolü için Oscarlı Fransız yıldız Marion Cotillard’a teklif götürdü. Raif Efendi’yi kimin canladıracağı ise henüz açıklanmadı.

Projenin kısa sürede netleşmesi bekleniyor.