Köprüde Buluşmalar, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteği ile ilk ve ikinci kısa filmini yapacak yeni nesil genç sinemacılara yönelik Kısa Film Atölyeleri serisi düzenliyor. İki kere düzenlenecek bu atölyelerin birincisi 8-18 Temmuz tarihlerinde yapılacak.

Kısa filmlerin sinema sektöründeki önemine dikkat çekmeyi ve uluslararası seviyede yapımların artmasına katkıda bulunmayı amaçlayan atölyelerin birincisi için son başvuru tarihi 31 Mayıs Çarşamba.

Başvurular arasından seçilecek 4 kısa film projesinin yazar, yönetmen ve yapımcıları projelerini sinema sektöründen deneyimli profesyoneller ile çalışarak geliştirecekler.

Grup çalışmaları formatında düzenlenecek atölyede proje ekipleri yönetmen ve yapımcı eğitmenler ile 2 aşamalı senaryo çalışması yapacaklar. Ayrıca görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni, yönetmen asistanı ve yapım amiri ile yapılacak derslerde yapım sürecine hazırlanacaklar.

Atölyenin sonunda ekipler yapımcı – yönetmen çalışması disiplinini geliştirmiş ve eğitmenler ile birlikte projelerinin profesyonel sunum dosyasını hazırlamış olacaklar.

Atölye sonunda katılımcılara sertifika verilecektir.

Başvuru sırasında istenilen malzemeler:

• Logline (Senaryonun esas konusunun bir cümle ile özeti)
• Sinopsis- en fazla 250 kelime
• Kısa film senaryosu- en fazla 15 sayfa
• Yazar/yönetmen ve yapımcı biyografisi (varsa filmografi)- her biri için en fazla 70 kelime
• Yönetmen görüşü- en fazla 300 kelime
• Yapımcı görüşü- en fazla 300 kelime (Bu metin atölyeye neden katılmak istediğinizi ve projenizin yapım stratejisini içermelidir.)
• Tahmini özet bütçe (Senaryo geliştirme, ön hazırlık, prodüksiyon, post-prodüksiyon, pazarlama ve festival masraflarının toplam rakamlarını içermelidir. Detaylı bütçe dökümü istenmemektedir.)
• Finans planı (Bütçede belirtilen rakamı hangi kaynaklardan karşılayacağınızı ya da karşılamayı planladığınızı belirtmelidir.)
• Referans görsel

KISA FİLM ATÖLYESİ PROGRAMI

5 Mayıs Cuma   Açık çağrı

31 Mayıs Çarşamba       Başvurular kapanır.

20 Haziran Salı  Seçilenler açıklanır.

8 Temmuz Cumartesi    Grup çalışması 1: Sunumlar, eğitmenler ile ders ve senaryoların analizi

9,10,11 Temmuz            Senaryo ikinci yazım çalışması

12 Temmuz Çarşamba  Grup çalışması 2: İkinci yazım senaryoların analizi, eğitmenler ile ders

13,14,15 Temmuz          Senaryo üçüncü yazım çalışması

16 Temmuz Pazar          Grup çalışması 3: Senaryoların görüntü yönetmeni ve sanat yönetmeni ile analizi, eğitmenler ile ders

17 Temmuz Pazartesi    Grup çalışması 4: Senaryoların yönetmen asistanı ve yapım amiri ile analizi, eğitmenler ile ders

18 Temmuz Salı              Grup çalışması 5: Yapım danışmanı ile proje sunum dosyası hazırlama

Kaynak: İKSV