Amsterdam doğumlu Türk kökenli sanatçı Ilgın Abeln’in, A Corner in the World X bomontiada ALT’ın ev sahipliğinde, Türk ve Hollandalı oyuncularla sahnelediği performans ‘Kendi Evin Gibi’ Feriköy Semt Pazarı’nda sanatseverlerle buluşuyor.

19-28 Haziran tarihleri arasında sergilenecek olan performansın yanı sıra Ilgın Abeln , 26 Haziran Salı günü saat 16.00’da bomontiada ALT’da, kendisini ve çalışma yöntemini anlatacağı sunum yapacak. 13 – 22 Temmuz’da Amsterdam’da Over het IJ Festivali’nde 10 gösteri yapacak olan ‘Kendi Evin Gibi’ performansı, Abeln’in 2009 yılında Amsterdam’da kurduğu tiyatrosu De Stal van Dingo’nun (Dingonun Ahırı) projesi olup A Corner in the World X Bomontiada ALT, Over het IJ Festival ve Tolhuistuin’ın partnerliğinde gerçekleşiyor.

‘Kendi Evin Gibi’ performansı, mekâna özel tasarlanmış görsel, şiirsel bir performans olup ‘Kendin’ ve ‘öteki’ ile ilgili evrensel soruları gündeme getiren; saçma, karmaşık, uzlaştırıcı ve savunmasız bırakan otobiyografik bir eser olma özelliği taşıyor. İki kültürün birbirlerine has özelliklerini tanıması, öğrenmesi ve birbirleri hakkında sahip oldukları bilinçsiz varsayımların/ön yargıların ortadan kaldırılması ve farklılıkların, benzerliklerin yanı sıra kendini güvende (kendi evinde gibi) hissetmenin ne anlama geldiği üzerine bir araştırma sürecine dayanıyor.