11 Eylül 2001 New York’taki İkiz Kuleler’e iki uçakla düzenlenen terör saldırısı sonucu yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetti. Bu olay tarihe dünyanın en büyük terör eylemi olarak geçti.

11 Eylül saldırılarıyla ilgili çok fazla birbirinden çarpıcı fotoğraf çekilmiştir, durumun çaresizliğini ve korkunçluğunu anlatan. Bunların dışında köprünün diğer yakasında olayı çok farklı bir kadrajla bize anlatan Thomas Hoepker’e Leica Hall of Fame Ödülü’nü kazandıran bu fotoğraf bulunmaktadır.

Hopker fotoğrafı çektiği günü şöyle anlatır:

10 Eylül 2001 günü New York’ta on iki fotoğrafçıyla birlikte bir Magnum toplantısına katılmıştım. Ertesi gün iki uçak Dünya Ticaret Merkezine çakıldı. Arabama binip Queens ve Brooklyn’de dolaştım amaSıfır Noktası’na yaklaşamadım. O güne ait tüm fotoğraflarım karşı yakadandır” . Fotoğrafın ortaya çıkış hikayesi ise şöyle: “Olaydan 3-4 yıl sonraydı, Münih Fotoğraf Müzesinden bir küratör geldi ve açacakları sergi için fotoğraflarıma bakarken bunu görüp ‘Çok heyecan verici bir kare bu, çok tuhaf. Önde oturmuş mutlu mesut sohbet ediyorlar ve arkalarında kıyamet kopuyor. Nasıl çekebildin bunu?” dedi. Sonrasında bir dergiye verdim fotoğrafı ve büyük bir tartışma başladı. Herkes fotoğrafı konuşuyordu. Hatta fotoğraftakilerden bazıları beni buldu. Belli ki öyle görüntülenmek hoşlarına gitmemişti.”

“O fotoğraf medyada yer bulduktan sonra karede yer alan kadınlardan biri beni buldu ve bunun için benden izin almanız gerekmez miydi diye sordu. Ben de kendisine, kusura bakmayın ama eğer size sormuş olsaydım, öyle bir durumda, arkada İkiz Kuleler yıkılırken bunu yapamayabilirdim dedim. Bildiğiniz gibi o fotoğrafta muhabbet ediyor gibi görünüyorlardı ve ben bunun için onları suçlayacak da değilim. Siz de orada otursanız ve saatler geçirmiş olsanız, siz de o durumda olabilirsiniz. Bu anlamda o filmle çekilen klasik fotoğraf bir şöhret kazandı, çünkü kendi içinde belli bir karşıtlık ihtiva ediyordu.’’

Thomas Hoepker ‘in 11 Eylül günü çektiği diğer karalerden bazıları.