Birçok yazımda çeşitli bedensel eksikliklerle hayata tutunmaya çalışan insanlardan bahsetmiştim. Şimdi ise körlükle mücadele eden Mitat ENÇ’i tanıtmak istiyorum. Ben onu, ”yaşam övgüm” dediği otobiyografik kitabı ”Bitmeyen Gece” ile tanıdım. Körlük gibi çok zor bir bedensel engelle başa çıkmak zorunda kalan yazar ruhsal bozukluklar da yaşamıştır.

Asıl görmeme problemi hukuk fakültesine başladıktan sonra ortaya çıkmıştır. İstanbul’da birçok doktorda muayene olur ama bir değişiklik gözlenmez. Tedavi için Viyana’ya gitme kararı alan Mitat ENÇ orada ameliyat olur ama çoğu doktor ‘küçükken tedavi etsek bu sorunla karşılaşmazdık’ demekten başka bir şey diyemez. Ne yazık ki bu durumu kabul etmek istemeyen yazar daha fazla direnemez, kendini kabullenmek zorunda kalır.

Viyana’da Özel Eğitim ve Körler Okulu’na girer. Ailesi maddi olarak sıkıntılar yaşayınca ülkesine döner, İzmir Körler ve Sağırlar okulunda geçici öğretmenlik yapar. Sonra memleketi Antep’ten tanıdığı doktor Isely’nin desteği ile körlerin eğitimi üzerine çalışmaya karar verir. Doktor Isely sayesinde Amerika’da yüksek lisans yapıp Gazi Eğitim Enstitüsü’nde ve ODTÜ’de Ruh Bilim ve Özel Eğitim dersleri vermiştir. Özel eğitim bölümü de açmıştır ama başarılı olamamıştır, tekrar Amerika’ya giden yazar ülkesine döndüğünde bu defa Ankara Üniversite’sinde Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde Özel Eğitim dersleri vermeye başlar. Son olarak da Altınokta Körler Vakfı’nı kurar. Bu vakfı kurana kadar önüne birçok engel çıksa da onları aşmayı başarmıştır. Aslında herkes Altınokta Körler Vakfı’nı biliyor ama kurucusunun bu zor yaşam hikayesini kimse bilmiyor.

Evrenin tüm karanlığını hiçe sayıp kendini ve hayatlarına dokunduğu kişileri aydınlatan birini tanımak ve tanıtmak istedim. Siz de ışığı içinde bulanlardan olun.