Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün öncülüğünde düzenlenen “18’inci Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali” 2 – 20 Mayıs tarihleri arasında Trabzon’da düzenlenecek.

Trabzon Devlet Tiyatosu’nun ev sahipliğinde, “Karadeniz’e Kıyısı Olan Ülkeler Tiyatro Festivali” adı altında yola çıkılarak hazırlanan ve “Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali” adını alan etkinlik, bugüne kadar 156 ülkeden, 190 farklı yabancı tiyatro grubunu ağırladı. Toplam 190 oyun ve 374 temsilin gerçekleştirildiği festivali 100 bin civarında sanatsever izledi.

Litvanya, Kazakistan, Rusya, Ukrayna, İspanya, Romanya ve Bosna – Hersek’ten 8 yabancı grubun ve Türkiye’den 2 yerli grubun, 2 farklı sahnede 21 temsil verceği festivalde ilk gösteriyi Litvanya’dan gelen Aura Dans Tiyatrosu topluluğu “Godos” adlı temsille Haluk Ongan Sahnesi’nde gerçekleştirecek.

SERGİLENECEK OYUNLAR

Bu yılki festivalde Litvanya’dan Aura Dans Tiyatrosu; “Godos”u, Rusya’dan St. Petersburg Bryantsev Genç İzleyiciler Tiyatrosu; “Kabuğuna Sinmiş Adam”ı, Perm U Mosta Tiyatosu; “Inishmaan’ın Sakatı”nı, İspanya’dan Yllana, “Gagfather”ı, Kazakistan’dan Mangistau Vilayeti Nurmuhan Janturin Müzik – Dram Tiyatrosu; “Hamlet”i, Ukrayna’dan Papasony Tiyatro Stüdyosu; “Roksolana”yı, Romanya’dan Andrei Mureşanu Tiyatrosu; “Vahşi Batı’yı ve Bosna – Hersek’ten Zenika Ulusal Tiyatrosu; “Batıya Doğru”yu sahneleyecek. Türkiye’den ise Devlet Tiyatrolarının iki oyunla katılacağı festivalde, İstanbul Devlet Tiyatrosu “Profesyonel”i ve “Gulyabani”yi sanatseverlerin beğenisine sunacak.