Yaşam denen yolun neresinde olursak olalım hep çocuğuzdur aslında. Ve bu dünyanın tüm olumsuzluklarına çocukluğumuzla direnebiliyorsak bu onların sayesindedir. Kendimizi en zayıf, en çaresiz, en umutsuz hissettiğimiz anlarda aradığımız güç onların ellerinde, gülüşünde sözlerinde saklıdır. Göstermezler acıyan yanlarını. Her zaman güçlü, gururlu ve ayaktadırlar ve her daim fedakâr. Gecenin bir yarısı ya da günün ummadık bir anında başlar bedeninizdeki yeni hayatın depremi. İncecik cılız bir ses ilk soluğunu alırken bu hayattan, gözleri gözünüze değer, çiçeklerle bezenmiş bir yolun ilk adımlarıdır artık mutluluğunuza sebep gözyaşları. O saniye en büyük sevgi doldurur içinizdeki boşluğu. Aşkları, sevdaları anlatmak; o an yaşanılan sevginin büyüklüğünü anlatmaktan daha kolaydır. Bütün hücreleriniz o cılız sesin varoluşuyla tekrar yenilenir ve hayata kattığınız canla birlikte siz de yeniden doğarsınız. Ve artık adınız ‘anne’dir.

Amerikalı fotoğrafçı ve aynı zamanda bir anne olan Jade Beall, basılı yayınlarda gördüğümüz kusursuz kadın fotoğraflarının güzelliğin gerçek kavramıyla örtüşmediğini düşüncesiyle ‘A Beautiful Body’ (Mükemmel Vücut) adını verdiği projesi için 50 anneyi en gerçek halleri ile fotoğrafladı. ‘Güzellik bundan daha güzel nasıl gösterilebilir ki’ diyen fotoğrafçı 50 bin takipçili facebook sayfasında paylaştığı fotoğraflarla, dünyanın en kutsal görevini yapan annelerin hamileyken sahip olduğu çatlakları, aldığı kiloları, değişen vücudunu objektifinin diliyle ortaya koyuyor.

Projenin adı her ne kadar “Mükemmel Vücut” olsa da Beall’in fotoğrafları ile bizlere gösterdiği başka tür bir mükemmellik aslında. Fotoğrafçıya poz verenlerin aralarında yeni doğum yapan anneler de var, hamile olanlar da, yılları geride bırakıp torun sahibi olanlar da. Bir ya da birkaç canı aylar boyunca taşımış, sonraki aylarda ise emzirmiş, sonsuz geceler uyumamış kadınların güzellikleri.

Beall bu projeyle doğum sonrası vücutlarında deformasyon oluşan kadınların kendileriyle gurur duymasını amaçladığını belirtiyor. Çekime katılan kadınlar, fotoğraf çekiminde ve sonrasında kendilerini harika hissettiklerini belirtiyorlar. Fotoğrafçının kendisi de bir anne olarak öz değerini unutup sonra hatırladığını söylüyor. Jade Beall hissettiği muazzam kuvveti başka annelerle bu şekilde paylaşarak onlara da kendi varlıklarının nedenini hatırlatmak istediğini belirtiyor.

Cana can kattıkları bedenleriyle hayatın izlerini her daim taşıyan annelerimiz; ‘Gününüz kutlu olsun’