Bu hafta sizlere yönetmenliğini Edward Zwick, yapımcılığını Don Granger, Christopher McQuarrie ve TOM CRUISE’ın da üstlendiği JACK REACHER – NEVER GO BACK adlı filmden söz edeceğim. 1981 yılında başlayan sinema kariyerine sayısız film sığdıran 54 yaşındaki TOM CRUISE , 1986 yılındaki TOP GUN ve 1988 yılındaki COCTAIL ve RAIN MAN filmleriyle sinema dünyasında kalıcı olacağını göstererek dünyaca tanınan bir aktör olmayı başardı. Daha sonra çevirdiği birbirinden farklı rollere büründüğü birçok filmde her rolün altından başarıyla kalkacağını gösteren TOM CRUISE isminin geçtiği her filmde konuya bakılmaksızın ciddi bir sinema izleyicisini sinema salonlarına çekmeyi başarmıştır.

İlerleyen yaşına rağmen MISSION IMPOSSIBLE serilerindeki Ethan HUNT karakteri ve JACK REACHER serisindeki karakteri ile dublör neredeyse hiç kullanmamasıyla aksiyon sahnelerindeki başarısı henüz yaşlanmadığının göstergesi gibidir. Bu karakterlerle 80 kuşağı haricinde son nesil arasında da hayran kitlesini arttırmayı başarmış ve isminin büyüleyiciliğini devam ettirmiştir.

jack-reacherin-donusu-1

Jack REACHER – NEVER GO BACK (2016) filmi ilki JACK REACHER (2012) kadar aksiyon dolu sahneler içermese de özellikle açılış bölümü seyirciyi vurmayı başarıyor. Tom CRUISE’un ilk göründüğü sahnede sinema salonunun sıralarından yükselen çok yaşlanmış yorumlarını doğrular nitelikte film boyunca askerlikten emekli olduğu sürekli vurgulayan JACK REACHER yine de aksiyon sahneleri ile göz dolduruyor. Genel olarak bu gibi devam filmleri ilk filmin gölgesinde kalıyor çünkü ilk filmin sinema izleyicisi üzerinde yarattığı olumlu hava ikinci filme gelen izleyicide otomatik olarak yüksek beklentiye yol açıyor. İlk filmin hikayesi üzerinden tatmin olan izleyici ikinci filmde çok daha fazlasını arıyor. Ayrıca fragman hazırlanırken sinema izleyicisini salonlara çekmek için birçok yapımcı artık filmin tüm aksiyon ve can alıcı karelerini fragmana taşıyor. Sonuç olarak da yüksek beklenti ile yüksek gişe olurken ilerleyen haftalarda kulaktan kulağa yayılan tatminsiz sinema izleyici görüşleri filmin 3 hafta gişesinde hissedilir düşüşlere neden olarak 4. haftada sinema salonlarından filmin ayrılmasına neden oluyor. Bu filmde de az önce açılışta izleyiciyi vuran sahne fragmanda da kullanılmasına rağmen tamamen her detayı paylaşılmadığı için yine film içerisinde etkileyiciliğini koruyor.

Günümüz yerli yapımların birçoğu maddi kaygılar nedeniyle tüm sahneleri neredeyse fragmana koyarak gişe yapmaya çalışırken yabancı sinemada bu filmde yapımcı bu dengeyi iyi kurarak filmi izlerken izleyiciye yeni görmediği sahneler sunarak tatmin etmeyi başarıyor.

Tüm bu olumlu tekniklere rağmen JACK REACHER – NEVER GO BACK filmi hikayesinde kısaca emekli olduğu orduya binbaşı Susan Turner ile görüşmek üzere dönen Jack REACHER’ın bir komplo sonucu vatan hainliği ile suçlanarak hapse atılan Binbaşı Susan Turner’ı kurtarmaya çalışması sonucu içine girdiği olayları ve büyük bir hükümet komplosu arkasındaki gerçekleri ortaya çıkarmaya çalışmasını konu alıyor. Senaryonun sığ olması ve hatta sonunun tahmin edilebilir olması neticesinde ilk filmde benim de artan beklentimi ikinci filmde karşılayamıyor ve tahmin edilebilir film sonu yüzünden ne yazık ki sıradan olarak nitelendirilebilecek bir yapım izleyerek sinema salonundan ayrılıyorum.

JACK REACHER – NEVER GO BACK , TOM CRUISE hayranları ve onu özleyenler için kesinlikle görülmesi gereken bu film, MISSION IMPOSSIBLE serisinin etkileyiciliği ve aksiyon sahnelerinin altında kalmasına rağmen keyifli iki saat geçirmenizi sağlıyor.

Yepyeni filmlerde görüşmek üzere..

Sinema sinema salonunda izlenir..