İSTANBUL Devlet Opera ve Balesi, 2017-18 sezonunu 23 Eylül Cumartesi günü “Açılış Gala Konseri” ile açacak.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, bu sezon Açılış Konserini Grand Pera Emek Sahnesi’nde gerçekleştiriyor. Verdi, Bellini, Donizetti, Massenet, Wagner, Strauss tarafından bestelenmiş önemli opera eserleri seslendirilecek.Konserde solist olarak; İstanbul seyircisinin yakından tanıdığı Evren Ekşi ve topluluğumuza yurt dışından gelerek yeni katılan Hale Soner ve Barbora Fritscher yer alıyor. Konserin orkestra şefi Roberto Gianola.

Ayrıca sezonuna damgasını vuracak olan ZORLU PSM-İDOB (İstanbul Devlet Opera ve Balesi) işbirliğinin ilk buluşması: Gala Konser! 12 Ekim Perşembe Saat 20.00’de Zorlu PSM’de gerçekleşecek konserde; Bizet, Verdi , Puccini, Donizetti ve Bellini gibi önemli bestecilerin operalarından oluşan repertuarı, orkestra şef Serdar Yalçın ve deneyimli solistlerimiz Aylin Ateş, Murat Güney, Efe Kışlalı, Hüseyin Likos, Ayşe Sezerman ve Nazlı Deniz Süren sunuyorlar.

2017-18 sezonunda ilk kez sahnelenecek olan eserler;

Ahmet Ümit’in “Ninatta’nın Bileziği” adlı romanından uyarlanan Evrim Demirel’in “Ninatta”, William Shakespeare’nin oyunundan uyarlanan, Giuseppe Verdi’nin “Falstaff”, G.F. Händel’in “Apollo ve Defne” operaları; Verdi’nin “Requiem”, G.Rossini’nin “Stabat Mater”, Carl Orff’un “Carmina Burana” adlı oratoryoları, L. Minkus’un “Don Kişot”, Ç. Işıközlü’nün “Judith” balesini ve çocuk oyunu olarak Mozart’ın “Sihirli Flüt (Tamino’nun Rüyası)” seyirciyle buluşacak!

Geçtiğimiz sezonlarda ilgi çeken ve bu sezon da devam edecek olan diğer eserler ise;

Başka Dünya/Selman Ada, Faust / C. Gounod, The Rake’Progress (Hovardanın Sonu) / I. Stravinsky, Ernani / G. Verdi, The Turn of the Screw (Kötülüğün Döngüsü) / B. Britten adlı operaları, La Belle Héléne (Güzel Helen) / J. Offenbach opereti,

Uyuyan Güzel / P. I. Çaykovski, Fındıkkıran / P. İ. Çaykovski, Sondan Önce-3 Aşk – 4 Mevsim / D. Sonnenbluck – U. Seyrek adlı baleleri, Dünya Dans Günü etkinlikleri.

MDT (Modern Dans Topluluğu) ise Jizel, Seyahatname, Klasik Modernler, İnsan Hakları Günü, Şehir Orman, Ergime, Nevruz, Dünya Şiir Günü, Irk Ayrımı ile Mücadele, Barok Konser ve Güldestan adlı modern danslar, çocuklar için “Öylesine Bir Dinleti” ve “Kuklacı” adlı oyunları kaçıranlar bu sezon izleme fırsatı bulacaklar.

Yaşlı, genç, çocuk her kesime hitap eden programlarıyla İstanbul Devlet Opera ve Balesi bu sezonda da bizlere keyifli vakit sunacağının haberini veriyor. Ayrıca yoğun ilgiyle karşılanan konserlere bu sezonda yenileri eklenerek devam edecek.