Viski, sevenleri tarafından genellikle damaklarındaki tacı giydirdikleri içki olarak farklı bir yere sahiptir. Bir de tabii kişinin ne tür bir viski sevdiği de önemlidir. Tercih edilen viskinin Amerikan, İskoç ya da İrlanda olsun, bir de kendine göre tüketim şekli vardır. Ya da tercihe bağlı olarak kendinize has bir formül de yaratabilirsiniz.

Konu elbette viskiden açıldığı ve çok yakın zamanda gerçekleştirilen müzayedenin yıldızı olduğu için The Macallan‘a değineceğiz. Malt viski için konuşacak olursak, bu marka dünyadaki birçok insan için en iyisidir. 29 Kasım’da, Londra’nın önemli müzayedelerine ev sahipliği yapan ve şahsen tüm faaliyetlerini de takip etmekten büyük keyif aldığım Christie’s, bir rekor niteliğinde olan satışını gerçekleştirdi. £1,200,000 değerindeki satış, bir viski için ödenen en büyük meblağ olarak tarihteki yerini aldı.

Peki neden bu viskiye böylesine yüksek bir meblağ biçildi?

Michael Dillon

Öncelikle bu yazıyı daha az ilgilendiren kısıma, yani viskinin yaşına değinelim. The Macallan’ın, 1926’dan 1986 yılına kadar olgunlaştırdığı 60 yaşındaki bu viskiden toplamda 40 şişe üretilmiş. 30 yaşında bir viski dahi rastgele bir rafta, hele ki Türkiye’de, bulmanız imkansız değil ama çok da kolay değildir. 60 yaş ki 32 sene evvel şişelenmiş bir şişe, viskiye karşı duyguları olan bir insan için nefes kesicidir. Bizi esas ilgilendiren noktaya gelecek olursak, bu üretilen 40 şişeden yalnızca tekinin üzerine, özel el işçiliği olan bir resim çalışması uygulanmıştır. İrlandalı sanatçı Michael Dillon tarafından yapılan resim, dolayısıyla bu şişeyi kıymetli kılan bir diğer noktadır.

 

Şişenin üzerindeki bu çizimde, hemen önde, Macallan’ın içki imalathanesinin de olduğu tarihi Macallan Malikanesi’ni yer almaktadır. Dağlık ve yeşillik ortamının sunulduğu İskoçya’nın Aberlour kasabasının yanı sıra, uçan kuşlar ve bir de geyik çizimi şişenin geri kalan kısmında yer alan figürlerdendir.

Macallan Malikanesi

Michael Dillon, geniş yüzeylerde yaptığı mural çalışmalar ile adından oldukça söz ettiren bir isim olmasının dışında, teatral ya da mimari dekorasyonlar ve bir viski şişesi de dahil çeşitli eşya, kutu ya da mobilyalarla çalışan nadir ve kıymetli sanatçılardandır. Dillon’ın bir başka uzman olduğu alan da trompe l’oeil adı verilen ve kökeni Yunan-Roma dönemi duvar resimlerine kadar dayanan tekniktir. Optik bir illüzyon yaratılan bu tekniğe ait örneklere Pompei‘de bile ulaşabilmekteyiz. Ayrıca sanatçının genel olarak çalışmalarında tarihi havası yoğun bir mimari, bir manzara ya da hayvanlar gözde elemanlarıdır diyebiliriz.

Natürmort, Pompei
M.S. 70

Sanatçı günümüzde, daha çok dekoratif amaçlı resim çalışmaları yapmakta ve buna bağlı olarak birçok mural çalışma üretmektedir. Macerası 92 sene önce başlayan bu büyülü viskinin yıllar sonra, artık hazır bir şekilde yerini alacağı şişenin de dekorasyonu, yine bu İrlandalı sanatçının elinde yapılmıştır.

 

Müzayede sayfası için;

1926 yapımı bir şişe The Macallan viski ile 5 dakika…