Sabah kalktınız, belki ağzınıza bir lokma bile koymadan yola koyuldunuz. Trafik, telaşe, işler, birikmiş faturalar, geri dönüş, tekrar telaşeler… Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlarımız her gün bir girdabın içinde buluyor kendini ve kapılıp gidiyor. Çoğu kez metronun ya da otobüsün camından kafasını kaldırıp baksa görebileceği benzersiz bir manzarayı bile kaçırıyor çünkü etrafımızdaki çoğu insanın omuzları sayısını unuttuğu yüklerden ağrıyor.

Tüm bu sıkıntı içinde otobüs beklerken geçen bir bulutu ya da gece karşı apartmanında yanan bir ışığı fark edip fotoğraflayan biri var, Clarissa Bonet. Clarissa’nın fotoğrafları o kadar basit ve yalın ama bir yandan da şehir hayatının keşmekeşinde görmezden geldiğimiz birçok detayı barındırıyor. Hatta insana yarın ne kadar yorgun olursam olayım otobüsün camından bakacağım, dedirtiyor.

Clarissa Bonet, Chicago’da yaşayan otuz iki yaşında başarılı bir fotoğrafçı. Eğitimini fotoğraf üzerine almış, sayısız sergi açmış ve ödüller almış. Özellikle City Space (Şehir Boşluğu) serisindeki fotoğrafları görülmeye değer. Kendisine tam bir sokak fotoğrafçısı dememiz zor. Bana kalırsa ışığın ve detayın fotoğrafını çekebilen biri. Şehrin boşluğunda kalan insanı, kimi zaman ışığa kimi zaman gölgeye yerleştirerek insanın içindeki boşluğu da etkili bir biçimde tasvir etmiş. Kendisi bir röportajında Saul Leiter ve Ray Metzker’den ilham aldığını ifade etmiş. Geri kalansa yalnızca ışık ve şehir, demiş.

Kendisi gün içinde yanında mutlaka küçük bir makine taşıdığını, gördüklerini defterine not ettiğini söylüyor. Aklına herhangi bir fikir gelirse bunun şemasını çizer ya da not alır ve daha sonra havanın müsait olduğu başka bir zamanda tekrar çekmeye çalışırmış. Röportajında hep sabırdan ve emekten bahsetmiş. Fotoğrafa yeni başlayanlar için tavsiyeleri de hep orijinal olmaları ve fırsatları güzel değerlendirmeleri yönünde. Başkasından ilham alabilirsiniz ama asla başkasının işini, onun bakış açısını kopyalamaya kalkmayın, diyor. Bu insanı geliştirmekten öte sadece bir başkasının uzantısı yapar ve sanata hiçbir anlam katamazsınız, diye devam ediyor.

Clarissa hep şehri mi çeker bilmiyoruz ama şundan eminiz insanın içindeki boşluğu fotoğrafa bu kadar güzel aksettirebilen bir sanatçı başka düzlemlerde de benzersiz eserler çıkarmaya devam edecektir. Sanatçının eserlerini http://www.clarissabonet.com’dan incelemeniz mümkün. İnstagramdan takip etmek isterseniz de @clarissabonet. Tüm gölgelerden sıyrıldığımız, ışık dolu bir hafta bir olsun.