O dik duruşunu kaybetmez bıçak. Kararlı bir eldeyse hele ten ayırdığı da pek söylenemez. Tereddüt zaten en büyük düşmanı olacaktır. Ya daha çok can yakacak ya da daha çok yakacak. Kör de olsa bu yüzden, o dik duruşunu kaybetmeyecek bıçak.

Albrecht Dürer

 

Baba ve oğul olarak isimleri lekeli iki şahıs bu yazının yardımcı karakterleri olacak. Bir tanesi, Cumhuriyet olmadan evvelki Roma’nın son kralı Lucius Tarquinius iken bir diğeri ise kralın oğlu Sextus Tarquinius.

Lucius, beşinci kral olan babasından sonra tahta çıkamamıştır. Onun yerine babasının damadı Servius Tullius geçer tahta. Bu araya giren kişinin köle olduğu da kaynaklarda geçen bir bilgidir. Yani tabloya baktığımızda krallık içinde taht mücadelesi yolundakileri rahatsız edebilecek durumlar mevcut. Şimdi bu uzun ve karmaşık isimleri kenara koyup olayın gidişatına bakalım biraz.

Lucius’un babası öldürülünce tahta damat geçer. Yani bilinenlere göre baba eceli ile ölmemiş. Bu işin altında da babamızın öz kızı ile bir köle oğlu olan damat Servius vardır. Bunu birinci perde varsayalım.

Lucius boş durur mu, tabii ki hayır. O da gider, kendisinden evvel tahta geçme cüretini gösteren Servius’un ocağına incir ağacı diker; demek isterdim ama baya bildiğiniz adamı katletmiş. Onunla bağlantısı olan tüm güç sahibi insanları da öldürtmüş. Tam bir intikam…

Lorenzo Lotto

Kısa bir ekmek üzerine tarihin ardından, Lucretia’ya ve bu anlattıklarımla bağlantısına başlıyorum. Gördüğünüz üzere şer dolu olaylar aynı coğrafyanın kaderi üzerinde oldukça etkili olmuş. Ancak Lucius’un tahta çıkması ile de son bulmamış.

Paolo Veronese

Olayların merkezinde, Sextus bir gün babasının kuzeni Lucius Collatinus ile birlikte ziyafettedir. Oldukça misafirperver bir şekilde karşılanan Sextus bir yandan şarabını içerken bir yandan da Lucius ile kadınlar hakkında konuşmaktadır. Sonra kadınlar namusludur, dürüsttür, bilmem nedir derken Lucius bakalım bizim evde durumlar nasıl diye atılır. Hadi derler gidelim. Bir bakarlar Lucius’un karısı Lucretia, hizmetçilerle beraber dokuma işleriyle meşgul. Sonra Sextus eve davet edilir. İşte bu noktada anlatılan birkaç farklı hikaye vardır. Ancak olay gece kendisine yenik düşen Sextus’un Lucretia’nın odasına gizlice girip ona ama fiziksel olarak ama fikirsel olarak zorla sahip olup tecavüz etmesi ile son bulur.

Luca Giordano

Lucretia, bu lekeli aileden nasibini alan masum bir kadındı. Sextus ile seve seve birlikte olup önüne baksaydı belki de kraliçe olacaktı. Ancak o kendi çizgisinden, hayatı pahasına vazgeçmeyip canına kıymıştır.

Raffaello

Bu olay, gerek gravürlerde gerek tuvallerde farklı sanatçılar tarafından resmedilmiş bir konu olarak geçti tarihe. Her sanatçı kendi tarzı ile farklı bıçak tutuşları ile Lucretia’ya can verdi resimlerinde.

Lucretia’nın ölümü ve özellikle de sebebi ciddi bir ayaklanmayı da beraberinde getirmiştir. Sextus ve ailesi ile birlikte soylu kesimin de yer aldığı birçok insan olduğu gibi Roma’dan defedilmiş ve Roma Krallığı yıkılmıştır. Bu da Roma’nın cumhuriyete merhaba demesine neden olmuştur.

Artemisia Gentileschi