İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) geleceğin sanatçılarının yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla 40. yılında başlattığı ve her yıl klasik müzik alanında gelecek vadeden bir genç müzisyene verilen Aydın Gün Teşvik Ödülü, bu yılki sahibini arıyor.

İKSV’nin kurucuları arasında yer alan ve Türkiye’de operanın gelişmesine büyük katkıda bulunan Aydın Gün anısına başlatılan Aydın Gün Teşvik Ödülü 2012’den bu yana her yıl klasik müzik alanında başarılı bir gence bir defaya mahsus olmak üzere takdim ediliyor. 15 bin TL tutarındaki Aydın Gün Teşvik Ödülü’nü geçtiğimiz yıllarda sırasıyla kemancı Hande Küden, viyolonselci Cansın Kara, kontrbasçı Salih Emre Şahin ve kemancı Emre Engin kazandı.

Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün dördüncüsü yine çalgı, opera, bestecilik veya şeflik branşında eğitim görmekte olan veya eğitimini tamamlamış 30 yaşın altındaki müzisyenlere açık olacak. Genç müzisyenler, 5 Aralık 2016 Pazartesi sabahına kadar tesvikodulu@iksv.org adresine özgeçmişleri ve işitsel-görsel malzemelerini göndererek ödül için başvurabilecekler. Adayların ulusal ve uluslararası başarıları ile gelişmeye açıklıklarını değerlendirecek seçici kurul, belirleyeceği ismi aralık ayı sonunda açıklayacak.

Seçici kurul, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner başkanlığında, Devlet Sanatçısı şef Rengim Gökmen, Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü Yekta Kara, keman sanatçısı Cihat Aşkın, Borusan Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli ile İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak‘tan oluşuyor. Ödül şartnamesi vakfın www.iksv.org adresinden temin edilebilir.