Ryan Gosling ve Emma Stone’un uzun zamandır merakla beklenen romantik filmi La La Land / Aşıklar Şehri, İKSV Galalarında! Yönetmenliğini Damien Chazelle’in yaptığı filmde idealist bir caz müzisyeni ile oyuncu olmak için çabalayan bir garsonun benzersiz aşkını izleyeceğiz.

Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan Aşıklar Şehri, ardından eylülde Toronto Film Festivali’nde gösterildi. Venedik’te de Emma Stone’a En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü getiren Aşıklar Şehri, Toronto Film Festivali’nde ‘Halkın Seçimi Ödülü’ kazandı. Aşıklar Şehri, hem eleştirmenler hem de izleyiciler tarafından En İyi Film dalında bu yılın en büyük Oscar favorilerinden sayılıyor.

Şehrin yıldızlarının altında buluşan bir caz piyanisti ve büyük çıkışını hevesle bekleyen bir kadın oyuncu, günlük hayatlarının sıradanlığından kopup, şarkılar ve dans eşliğinde bir aşk yolculuğuna çıkıyor. Los Angeles’ta geçen Aşıklar Şehri işte bu yolculuğun romantik hikâyesini anlatıyor.

Dans sahneleri dışında Emma Stone ve Ryan Gosling’in de şarkı söylediği birçok sahne de içeren Aşıklar Şehri, iki oyuncunun Crazy Stupid Love ve Gangster Squad filmlerinden sonra sevgilileri canlandırdığı üçüncü yapım. Filmin oyuncu kadrosunda John Legend, J.K. Simmons ve Rosemarie Dewitt de yer alıyor.

iksv-galalarinin-yeni-surprizi-lalaland-asiklar-sehri-1

Ryan Gosling ile Emma Stone’a oyuncu kadrosunda eşlik eden John Legend, R&B ve new soul alanlarının yıldız müzisyenlerinden. Legend, 2013 yılında İstanbul Caz Festivali’ne katılmış ve bir konser vermişti.

Oyuncu kadrosunda yer alan bir diğer tanıdık isim ise J.K. Simmons: Simmons, Damien Chazelle’in olay yaratan filmi Whiplash’te zalim usta müzisyeni canlandırmış ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde Oscar kazanmıştı.

Yönetmen ve senarist Damien Chazelle Whiplash’te caz dünyasını usta-çırak ilişkisindeki bir davulcu ve öğrencisi üzerinden ele almış, 2014’te Filmekimi’nde gösterilen film beş dalda Oscar’a aday olmuştu. Chazelle’in ilk uzun metrajlı filmi de 2009 yapımı bir müzikal olan Guy and Madeline on a Park Bench.

Damien Chazelle, filmin esin kaynakları arasında Cherbourg Şemsiyeleri, Singin’ in the Rain, Top Hat gibi müzikalleri ve Boogie Nights’ı sayıyor. Filmde yer alan dans sahneleri de bu doğrultuda, Ginger Rogers ile Fred Astaire’in efsane sahneleri gibi 1950’ler tarzında, sinemaskop, kesintisiz tek planda çekildiler. Filmin tümü, günümüzde ender görülen bir tercihle dijital değil 35mm peliküle çekildi.

Filmin İngilizce adı La La Land, hem Los Angeles’a bir gönderme hem de İngilizcede “gerçeklikten kopacak kadar mutlu” anlamına geliyor.

Hollywood müzikallerinin duygusallığına ve cazibesine bir övgü, Los Angeles’ın dinmek bilmeyen rüyalarına yazılmış bir aşk mektubu olan, farklı bir modern romantizme sahip Aşıklar Şehri için yönetmen Chazelle şöyle diyor:

“Hayalperestler hakkında bir film yapmak benim için önemliydi. Bu film de büyük hayalleri olan iki kişiyi ve bu hayallerin onları birbirine ve ardından farklı yönlerine sürüklemesini anlatıyor. Aşıklar Şehri bir çok yönden Whiplash’den farklı bir film. Ancak ikisi de çok kişisel bir olguyu ele alıyor. Hayatınızı ve sanatınızı nasıl dengede tutarsınız, gerçek ve hayali, daha doğrusu, ilişkinizi ve sanatınızı diğer insanlarla olan ilişkileriniz ile nasıl dengede tutarsınız. Bu hikâyeyi müzik, şarkı ve dans kullanarak anlatmak istedim.”

Aşıklar Şehri’nin dans koreografileri Mandy Moore’a ait. Filmin müzikleri, Whiplash’in de müziklerini üstlenen Justin Hurwitz tarafından bestelendi. Damien Chazelle ile Justin Hurwitz, Harvard’da öğrenciyken aynı caz grubunda çalıyorlardı. Aşıklar Şehri’nin soundtrack albümü de filmin vizyonuyla aynı zamanda yayımlanacak.

Aşıklar Şehri ABD vizyonundan 6 gün sonra Türkiye’de ilk defa IKSV Galaları’nda gösterilecek. Film, ülkemizde 30 Aralık’ta gösterime girecek.

“Ryan Gosling ve Emma Stone, utanmazca romantik bu başyapıtta parlıyorlar. “Güneşle yıkanmış gibi bir müzikal.” – The Guardian
“Işık ve gölgelerin patlaması.” –IndieWire
“Melankoli içinde yüzen, son yılların en cüretkâr beyazperde müzikali.” –Variety
“Daha ilk görüşte, ilk sahnede âşık olacaksınız.” –The Hollywood Reporter
“Romantik ateşli, rüya gibi, harikulade bir müzikal.” –Deadline

Biletler 22 TL üzerinden 6 Aralık Salı günü 10.30’dan itibaren Biletix, ana gişe İKSV ve gösterim günü 18.00 itibariyle Cinemaximum City’s Nişantaşı’nda satışa sunuluyor. Lale Kart üyeleri için ön satış günü 5 Aralık Pazartesi.