Bu hafta Viyana’da bulunan bir fotoğraf stüdyosu olan Staudinger + Franke’in, Barrier (Bariyer) isimli ilginç sualtı fotoğrafları projesinden bahsetmek istiyorum size. Bu projede ilk göze çarpan şey bir su bariyeri ile ayrılan modellerin balıklarla birlikte poz vermesi. İzlemesi oldukça keyifli olan bu fotoğraflar insanı adeta bir rüyanın içinde hissettiriyor. Suyun rahatlatıcı etkisinden mi yahut balıkların renkliliğinden mi bilmem fotoğraflardaki su bariyerini aşıp derinlere dalıveriyorsunuz..

Sergiye neden bu adın verildiğini, sanatçıların bariyer yahut engel diye bahsettiği şeyin aslında ne olduğunu düşündüm bir süre. Bir kere fıtratı gereği suda yaşayamayan insan için sualtı bir engel. Ama bu fotoğraflar size etrafı engellerle çevrili insanın bile eğer isterse, yani bariyerden başını çıkarabilirse muazzam bir uyum yakalayabileceğini hissettiriyor. Ya da boğazınıza kadar gelen nefes aldırmayacak tüm o günlük sorunları bir düşündüğünüzde gerçek engelin içinizde bir yerlere olduğu fikrine kapılıyorsunuz. Hatta fotoğraflara nefesinizi tutarak bakmayı deneyin, belki içinizi bile görebilirsiniz.

Etrafındaki su bariyerine gözlerini yumup suyun içinde nefes almaya devam eden kız sanırım beni en çok etkileyen kare oldu. Etrafınızda sayısız problemi tek kalemde çözebilen ama tek bir engelde bocalayan insanlar vardır sizin de. İhtiyaç anında camı kırınız, yazılı bir ikazla bu fotoğrafı zor zamanların duvarın asmak lazım. O zaman bir adım daha atabilir miyiz ileriye doğru bilmiyorum ama gayret etmediğimiz her şeyin bizi sadece geriye götürdüğünü biliyorum.

Serginin diğer fotoğraflarıyla beraber Murathan Mungan’ın Çember şiirini bırakıyorum bugün size. Çemberden başımızı uzatıp içimizdeki bariyerlerden kurtulmak ümidiyle..

‘’Ya dışındasındır çemberin
Ya da içinde yer alacaksın
Kendin içindeyken kafan dışındaysa
Çaresi yok kardeşim
Her akşam böyle içip, kederlenip
Mutsuz olacaksın
Meyhane masalarında kahrolacaksın
Şiirlerle, şarkılarla kendini avutacaksın
Ya dışındasındır çemberin
Ya da içinde yer alacaksın’’