George Orwell’ın ‘Hayvan Çiftliği’ romanının alt metninin çok zengin olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. İlk sayfasından son sayfasına kadar okuyucuyu düşünmeye itmektedir.

‘Hayvan Çiftliği’nin alt başlığı ‘Bir Peri Masalı’dır.

Masal tadında okunan eserde asıl dikkat çekilen nokta ise ‘eşit toplum idealinin masalsı yanına dikkat çekmek’tir.

Nitelikli ve kapsamlı bir eleştiriyi Orwell, masalsı bir şekilde ve oldukça etkili bir şekilde sunmuştur.

Aslında belki de bu üslubun insanlar üzerindeki etkisinin farkındadır. Eski Yunan’da Aisopos (Ezop), Fransız edebiyatında La Fontaine, Hint edebiyatında Beydaba ve nicesi fabllarla birçok kuşağın yetişmesinde etkili olmamış mıdır?

Orwell masalsı üslubu ile Stalin yönetimindeki Sovyetler Birliği’nde yaşanan durumu ve ‘Ekim Devrimi’nin amacından nasıl saptığını ‘hiciv’ yoluyla anlatmıştır.

Bu kült eser şimdi de sinemaya uyarlanıyor.

Netflix, Hayvan Çiftliği’nin film haklarını satın aldı ve uyarlamada Andy Serkis yönetmen koltuğunda oturacak.

2012 yılında, The Imaginarium Productions tarafından tüm hakları satın alınan eserin sinema ya da televizyon konusundaki akıbeti 6 yıldır sessizliğini koruyordu. Şirket, mo-cap’ın öncülerinden ve birçoğumuzun Gollum’a hayat verdiği oyuncu olarak tanıdığı Andy Serkis‘le bir anlaşma yapmak istediğini her fırsatta belirtse de bu döneme kadar herhangi bir sonuca ulaşılmamıştı. Şimdiyse Andy Serkis, Netflix’le eserin uyarlaması konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Vizyon tarihinin netleşmediği film, sinemaseverler tarafından heyecanla bekleniyor.