Baba bir sığınaktır çocukları için. Yaşamın fırtınalarından, yıpratıcı gerçeklerinden, canını acıtan bütün her şeyden uzaklaşmak istediği zaman sığınabileceği sessiz ve güvenli bir liman gibidir. Çocuğu hangi yaşta olursa olsun, çaresizlik içinde boğulurken dahi elini uzatıverse babasına, babasının elini tutacağını bilir ve asla bırakmayacağını da.

Çocuklarıyla birlikte yeniden doğar babalar da. Belki tam olarak hazır değilken baba olmaya paylaşılan her anın vazgeçilmez güzelliğiyle perçinlenir bu duygu. Ve aynı duygu sahip oldukları gücü ortaya çıkarır, çocuklarıyla yeniden başladıkları hayatta yaşadıkları her hatıra her deneyim yeni tanıştıkları bu bağa hiç kopmamak üzere güçlü bir düğüm atar.

Dünya üzerinde en iyi yaşam koşullarının bulunduğu ülkelerden biri olan İsveç aynı zamanda en iyi ebeveyn sigortasına da sahip olan bir ülke. Burada her aileye 480 gün doğum izni veriliyor. Bu süre anne-baba arasında paylaştırılıyor. Baba isterse doğum sonrası izin süresinin bir kısmını anneye bırakabiliyor; fakat baba, yasal sınıra göre en az 90 gün doğum iznine ayrılmak durumunda.

Bu uygulama İsveçli fotoğrafçı Johan Bävman‘a “Swedish Dad” (İsveçli Babalar) adını verdiği fotoğraf serisi için ilham kaynağı olmuş. Kendisi zorunlu babalık iznini kullanırken ne yapması gerektiği hakkında hiçbir fikri olmadığını fark etmiş. Ve sonrasında yasal doğum izninin yalnızca 90 gününü değil tamamını kullanan babaları fotoğraflamaya karar vermiş.

Bävman, “Swedish Dad” adını verdiği fotoğraf serisinde, bu babaları birer süper baba olarak değil, evde tam zamanlı çalışan ve bunu yaparken oldukça yorulan ebeveynler olarak göstermek istemiş.

Çocuklarıyla birlikte yeniden yaşama merhaba diyen Süper Kahramanlar… Babalar gününüz kutlu olsun..