Geçtiğimiz haftalarda Hakan Eren ilk kez dinlettiğinde, ‘Hayatımı anlatan ikinci şarkı bu olmalı,’ dediğimi hatırlıyorum. Bir kez daha ‘duygularımın, geçmiş ve şu an’ ın sözcüsüydü Işıl Yücesoy. O benzersiz, o sıra dışı yorumuyla. Kalbimden beynime doğru sürüklendiğimi ayrımsamıştım işte. Elim kolum bağlıydı. Sanki tutsak alınmıştım. O sözler..

“İster davacısı ol, ister davalı, hayat her zaman haklı..” diyordu Işıl Yücesoy. Sustum. Yapabileceğim sadece susmaktı. Bana bir başka şans verselerdi, zaten aynı hataları yeniden yapmayacak mıydım?

Batmaya hazırlanan sonbahar güneşiyle tutuşuverdi pencere camları birden. İnci grisi bir aydınlık düştü duvara. Yalnızdım. Kolay kolay unutamayacağınız, belleğinize çakılıp kalacak kelimeler, melodi ve o tanımlanmaz güzellikteki yorum. İnsanî ilmeklerle adeta dantel gibi işlenmiş bir şarkı daha. Bir başka Işıl Yücesoy imzası.

Sadettin Dayıoğlu tıpkı yıllar önce Fikret Şeneş gibi, bana beni anlatıyordu şimdiki yaşımı. En güzel aldanış ve yenilişlerimi. Sayısını nicedir unuttuğum iç sürgünleri. İlle de, “Canımı yaksa da ben yine kendime şarkılar tutacağım,” diye düşündüğüm o sabah alacasını. Hepsini… Hatta daha fazlasını… Farkında olmadıklarımı da ekleyerek!

Çökünce üstümüze hayat bir akşam gibi
Uzaklara dalarım
Bazen bir fotoğraftan, bazen eski bir andan
Bugünüme bakarım..

Işıl Yücesoy’un yorumunu dinlerken büyülenmemek, o şarkının peşinde düşlerden, gerçeklere, kırıklıklardan, umutlara doğru ağır aksak yürümemek elde değil, artık çok daha iyi anlıyorum bunu. Ortaya başından sonuna kadar ilgiyle, bin bir duygulanımla dinlenen, eşlik edilen kusursuz bir başyapıt çıkmış. Karşımızda her anı yaşayan, her söylediği harfi, sözcüğü, notayı gerçekten hisseden, yaşar kılan, her yorumladığı şarkının tam anlamıyla hakkını vermiş olan bir Işıl Yücesoy var. Ve o uçsuz bucaksız duyarlılıklarla bütünleşen lirik çıkışlar. İster istemez bir ışık seline dönüşen o derin çağsayış…

Daha ne taşlara
Ne büyük aşklara başımı vuracağım?
Kalbimi kim bilir kaç elveda, kaç ceza yazacağım?

Işıl Yücesoy ve Pınar Ender Çekirge

Ossi Müzik / Hakan Eren her zaman olduğu gibi, yine çok özenli bir çalışmada, bizleri Işıl Yücesoy ile buluşturmakta.