Biz daha antibiyotik direncinin önemini kavramakta zorlanırken, uzaydan gelen bakterilerle ilgili enteresan bulgulara bizi şaşırtıyor.


Uluslararası Uzay İstasyonu’nda incelenen gezegenimize ait bakterilerin Dünya’ya geri döndüklerinde daha agresifleştiği ortaya çıkmış. Antibiyotik dirençlerinin arttığı ve değişik mutasyonlar gösterdikleri tespit edilmiş. Uzayın normal ötesi şartları göz önüne alındığında aslında garip olmayan bu durum, gelecekte başımıza iş açar mı şimdiden araştırılmaya başlanmış. Sorun şu ki gelecekte bu direnç kazanmış bakteriler insanlığın sonunu getirebilir çünkü üzerine ilaç geliştiremediğimiz şartlardan geldiler.


Rus bilim insanları yörüngedeki Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Ocak 2005 itibariyle veri elde etmiş. İçinde hayvan, bitki, mikroorganizma gibi birçok canlının olduğu gruplar incelenmiş.
Araştırmada dünyadan uzaya ya da uzaydan dünyaya daha farklı ve komplike mikroorganizmaların geçebileceği ve bunu engellemenin mümkün olmayabileceği gözler önüne serilince küçük çapta korku dalgaları oluşmuş olsa da Rusya bu işi lehimize çevirmek niyetinde. Rus bilim insanları araştırmayı dünyayı olası tehlikelere karşı koruma projesi geliştirmek üzerine çalışıp aynı zamanda uzay uçuşları gerçekleştiğinde gezegenimizin karantinaya alınması için bir ön izleme sunabileceğini belirtiyor.

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/bilim/201807091034207366-rus-bilim-insanlari-uzaydan-donen-bazi-bakterilerin-daha-da-saldirganlastigini-tespit-etti/