Deniz Yüce Başarır, storytel.tr sponsorluğunda hazırladığı podcast serisi “Ben Okurum”un 2021’deki ilk bölümünün odağına, edebiyatımızın en çok okunan yazarlarından Oğuz Atay’ı ve onun kült romanı Tutunamayanlar’ı alıyor. Başarır, Türkiye’nin en sevilen yazarlarından biriyle, Az adlı romanını Atay’a adayan Hakan Günday ile Tutunamayanlar üzerine dolu dolu, derin bir sohbete dalıyor. Tutunamayanlar’ın gerektirdiği okuma biçiminin, bir senfoni orkestrasını dinlemeye benzediğini söyleyen Günday sözlerine şöyle devam ediyor: “Her enstrümanın adını bilmek zorunda değilsiniz. Hangi ölçüden çaldıklarını bilmek zorunda değilsiniz, hangi döneme ait bir melodi çaldıklarını bilmek zorunda değilsiniz, o orkestrayı dinlerken tüylerinizin diken diken olması için. Ben Tutunamayanlar’ı da böyle görüyorum. Eğer okur kendini tamamen özgür bırakıp teslim ederse, gözlerini cümlelerin üzerinde hiçbir korkusu olmadan kaydırmaya başlarsa bir süre sonra bir şeyler hissetmeye başlayacak. Ve o his aslında bütün o yüzlerce sayfada anlatılan hikâyenin özü olacak.”

“Ben Okurum”un yeni bölümünde; 1974 yılında 40 yaşındayken aramızdan ayrılan, hayattayken hiçbir kitabı tekrar baskı yapmayan ama özellikle 90’lı yıllardan başlayarak Türkiye’nin en çok okunan yazarları arasına giren Türk Edebiyatı’nın en önemli isimlerinden Oğuz Atay ile onun, roman sanatının boyutlarını genişleten kült romanı Tutunamayanlar var. Arkadaşı Selim Işık’ın intiharının ardından arkadaşının neden kendini öldürdüğü, neden tutunamadığı sorusunun peşinden uzun bir yolculuğa çıkan Turgut Özben, onu tanıyan birçok kişiye ulaşacak, onunla ilgili bir sürü yeni bilgi edinecek ama yine de gerçek resmi tamamlayamayacaktır. Ve bu arada kendini de sorgulamaya başlar Turgut. Bu yolculuk biraz da onun kayboluşu ya da kendini buluşudur. Sohbetle bilgiyi buluşturan podcast serisinin 2021’deki ilk bölümünde Deniz Yüce Başarır, kurgu ve dilde büyük deneyler yapan, okurunu özgürlüğe çağıran, bu önemli romanı Türkiye’nin en sevilen yazarlarından biriyle, Hakan Günday ile konuşuyor. Her zamanki gibi romandan çok güzel bölümlerin de Başarır’ın sesiyle dinleyicilere ulaştığı bölümde ikili, dolu dolu bir sohbete imza atıyor.

Hakan Günday,Az adlı romanını adadığı Oğuz Atay’ın ve Tutunamayanlar’ın kendisi için önemini “Yazmaya başlamadan önce açıp şöyle birkaç sayfasını okurum; Türkçe’nin ne kadar güçlü kullanılabileceğini, yeri geldiğinde onunla ne kadar gerçeküstü resimler çizilebileceğini görmek adına ve ilham almak adına…” diyerek anlatıyor. Her şeyin temeline, insan davranışına inen ve insan kimliğinin ne olduğuna dair sorular soran romanın, o günler için olabilecek en politik metinlerden biri olduğunu ifade eden Günday “Sadece gündelik haberlerle ilgilenen bir metin değil. Onun için de zaten bugün 50 yıl sonra bu romanı konuşuyoruz.” yorumunu paylaşıyor. Günday sözlerine “Eğer kendinizi Oğuz Atay’a teslim ederseniz, Tutunamayanlar’la ilgili aklınıza, hayalinize gelmeyecek rüyalar görürken bulabilirsiniz kendinizi.” diyerek son veriyor. 

Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’te Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor.

Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

“BEN OKURUM” HAKKINDA

Değişen medya düzeninde podcast’ler gün geçtikçe önem kazanıyor. Tüm dünyada sayısı hızla artan bu yeni mecra için Türkiye’de de durum farklı değil. Çoğunlukla sohbet ya da monolog ağırlıklı podcast’lerin arasında, nadir de olsa tematik yapımlar da ortaya çıkıyor. Türkiye’nin en deneyimli yayıncılarından Deniz Yüce Başarır’ın imzasını taşıyan “Ben Okurum” adlı podcast de bu nadir yapımlardan biri. “Ben Okurum”un her bölümünde farklı bir kitaba odaklanan Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken, yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Her bölümüne farklı bir ismin konuk olduğu “Ben Okurum”u bir arkadaş sohbeti gibi dinlemek de mümkün; kitaplar hakkında konuşan, tartışan, kitap sevgisini paylaşan dostların muhabbeti olarak… Ancak bu sohbetle sınırlı kalmayan podcast, söz konusu kitaptan alıntıları ve Deniz Yüce Başarır’ın kitapla ilgili bilgileri, kendi fikirlerini, yaşanmışlıklarını paylaştığı metinleri de kitap meraklılarına sunuyor. Birbirini tamamlayan, ustalıkla bir araya getirilmiş bu üç parçalı yapısı, “Ben Okurum”u diğer podcast’lerden ayıran en önemli özelliklerinden biri.

DENİZ YÜCE BAŞARIR HAKKINDA

Psikoloji okudu. Seslendirme sanatçılığı, çevirmenlik, televizyon programcılığı ve sunuculuğu yaptıktan sonra 2003 yılında editör olarak Doğan Kitap’ta yayıncılığa başladı. 2017 yılında yayın direktörüyken yayınevinden ayrıldı; aynı yıl genel yayın yönetmeni olarak hep kitap’ın kurucu ekibinde yer aldı. Geçtiğimiz yıl mart ayında bu görevinden de ayrılan Başarır, şu günlerde Storytel’de birçok kitabın sesi olarak ve “Ben Okurum” adlı podcast’iyle dinleyicilerle buluşuyor.