Uluslararası üne sahip ressam ve film yönetmeni Gülsün Karamustafa, 1986-1992 yılları arasından seçilmiş ‘Özgün Baskı’larını, Türkiye’de klasik müziğin gelişimi için çalışan Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’ne (AIMA) bağışladı. Gülsün Karamustafa’nın bağışladığı eserler, Ayvalık Eski Zeytinyağı Fabrikası’nda sergilenecek. 25 Temmuz Çarşamba günü açılışı yapılacak sergi, 12 Ağustos 2018’e kadar ziyaret edilebilecek.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinden mezun olan Gülsün Karamustafa, 2. 3. ve 4. Uluslararası İstanbul Bienali, 3. ve 10. Gwangju, 8. Havana, 3. Cetinje, 1. Sevilla 11. Kahire, 3. Singapur, 1. Kiev, 4. Selanik, 31. Sao Paulo Bienallerine katıldı. Berlin, Paris, Cenevre, Montreal, Münih, Helsingborg, Floransa, Milano, Torino, Rotterdam, Kassel, Bonn, Salzburg, Viyana, Stuttgart gibi şehirlerde kişisel sergiler açtı. Yapıtları Guggenheim New York, Tate Modern Londra, MCA Museum of Contemporary Art Chicago, Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris, MUMOK, Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Viyana, Van Abbe Museum Eindhoven, Museum of Modern Art Varşova, Elgiz Modern Sanat Müzesi İstanbul ve İstanbul Modern koleksiyonlarının yanı sıra özel koleksiyonlarda yer alıyor.

Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA)

Prof. Filiz Ali tarafından 1998 yılında kurulan AIMA, genç müzisyenlerin ufkunu genişleterek, müzik eğitimini teşvik etmek amacını taşıyor. Ağırlıkla yaylı çalgılara odaklanan ustalık kursları (masterclass), her yıl yaz ve sonbahar dönemlerinde Ayvalık’ta düzenleniyor. AIMA 20 yıldan bu yana; Ayla Erduran, Suna Kan, Lukas David, Peter Bruns, Valeri Oistrakh, İdil Biret, Andrej Bielow, Marco Misciagna, Christoph Henkel ve Alexander Rudin gibi dünyaca ünlü sanatçıları katılımcılarla buluşturuyor. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler, usta sanatçılardan 10 gün boyunca ders alıyor. Akademi, AIMA Müzik Festivali, AIMA Müzik Sohbetleri, AIMA Kış ve Bahar Konserleri’yle müzisyenler ve müzikseverler için Ege Bölgesi’nin önde gelen kültür kurumlarından biri olarak faaliyet gösteriyor.

http://www.ayvalikmusic.com/

https://www.facebook.com/Ayvalikacademy

https://twitter.com/ayvalikmusic