Sosyolojik yaşamın ifade biçimi olan tiyatro sanatının ülkemizdeki önemli kadın temsilcilerinden Gönül Ülkü Özcan, 2 Kasım 2016’da akşam saatleri itibariyle hayatını kaybetti. Sanatçının torunu tarafından Silivri’deki evinde vefat ettiğini söylendi. Hareketleriyle, duruşuyla, konuşması ve sanatıyla tam bir İstanbul hanımefendisi olan Gönül Ülkü Özcan Türk tiyatrosunun önemli bir temsilcisiydi.

Birçoğumuz kendisini “Avrupa Yakası” ve “Yalan Dünya” ile tanıdık. Büyüklerimiz ise onu “Vur Patlasın Çal Oynasın” veya “Kuruntu Ailesi” ile tanımıştır. 1931 yılında İstanbul’da dünyaya gelen sanatçı, küçük yaşlarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümüne katıldı. Eşiyle tanışana dek Şehir Tiyatroları’nda çalıştı ve ardından eşi ile beraber Gönül Ülkü- Gazanfer Özcan Tiyatrosunu kurdu.

emine-gonul-ulku-ozcan-1

2000’lerin başında rahatsızlığına dek birçok oyun ile izleyicisi ile buluştu. Rahatsızlığının ardından yeniden sahnelere dönse de televizyon ekranlarında sık görünmedi. İlerleyen dönemlerde hepimizin severek izlediği “Avrupa Yakası” dizisinde eşi Gazanfer Özcan ile beraber yer aldı Gönül Ülkü Özcan. 2014’te Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü. 85 yaşında hayatını kaybeden Özcan, en son 2015’te “Yaz’ın Rüyası” adlı televizyon dizisinde karşımıza çıktı.

Vefat haberini gazetecilerden alan Cüneyt Arkın üzüntüsünü “Bir ışık söndü Türkiye’de.” diyerek belirtti. Türkiye’nin önemli kadın oyuncularından bir diğeri olan Nevra Serezli ise “Tam duygulu bir filmin içinde, kalbimin şurası sıkıştı. (Film dolayısıyla) Hem gurur duydum askerlerimizle ve Türklüğümüzle bir taraftan da böyle kötü bir haber aldım. Çok kıymetli bir insandı. Gerçekten çok üzüldüm.O kadar çok birlikteliğimiz, yemeklerimiz ve keyiflerimiz olmuştu ki. Hep onların tiyatrolarına giderdim ve gözlerimden yaşlar akana kadar gülerdim. Çok önemli değerler. Son yıllarda çok kaybediyoruz. Ne yapalım dünya böyle işte. Çok önemli bir insandı. Başımız sağ olsun.” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

emine-gonul-ulku-ozcan-2

Behzat Uygur ise “Gönül Ülkü’yü kaybetmişiz. Çocukluğumdan beri Gönül Hanım diye hitap ettim. Ne hanımı teyze desene derdi.. Gerçek bir hanımdı. Gazanfer amcayla tekrar buluştu. Mekanları cennet olsun…” diyerek taziyelerini iletti.

Arsız Sanat ekibi olarak Türk tiyatrosuna büyük değer katan Gönül Ülkü Özcan’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Işıklar içinde uyu! Gazanfer Beye selamlarımızı ilet!