İnsan vücudunda bulunan kromozomların 23 tanesi anneden, 23 tanesi ise babadan gelmektedir. Down Sendrom’unda 21. kromozom 2 değil, 3 adet olmaktadır. Bunun sonucu olarak toplam kromozom sayısı 46 değil 47 dir.  Dünya genelinde 6 milyon, Türkiye’de ise 100 bin civarı ( kesin bilgilere ulaşılamaması nedeniyle ) insanın bu genetik farklılığı taşıdığı tahmin ediliyor.

Baş Balerin

Geçtiğimiz yıllarda Arnavut fotoğraf sanatçısı Soela Zani ve Arnavutluk Down Sendromu Vakfı bir araya gelerek çok anlamlı bir fotoğraf projesi gerçekleştirdi. Bu projede, dünyaca ünlü ressamların çocuk portreleri yerine down sendromlu çocuklar yerleştirilerek resimler yeniden canlandırıldı.

Bay Loulou

Down sendromlu çocukların ışıl ışıl bakışlarından yola çıktığını söyleyen fotoğrafçı Soela Zani, farklılıklara karşı saygılı olup, bilinçli davranmamız gerektiğini düşünüyor. Projeyle “Her insan bir sanat eseridir ve buna göre davranılmayı hak eder,” mesajı verilmek isteniyor.

Engelli bireyler, genellikle sadece engelleri ile görülürler. Bu fotoğraf serisi down sendromlu çocukların nasıl daha fazla görünür hâle getirilebileceğini gözler önüne seriyor. Down sendromlu çocuklar, Arnavut fotoğrafçı Soela Zani’ye tarihî sanat eserlerindeki pozları vererek eserlerin hayat bulmasına yardımcı oluyor.

Bebek Samuel

Clara Serene Rubens

Her bir portrenin ikonik düzenlenişi çocukları bir şahesere dönüştürüyor. Onun bu fotoğrafları, insanlara ulaşmakta ve onların engellilere karşı bakış açılarını değiştirmekte iyi bir eğitim aracı görevi görüyor. Çocuklar sanatın bir parçası olduklarında engelleriyle beraber anılmazlar. Gerçekte oldukları gibi bir şâheser olarak görülürler. Yaptığı bu işle Zani, “Biz, farklılıklarımızdan daha güçlüyüz,” gerçeğine ışık tutmak istiyor.

Çocuk ve Tavşan

Dansçı

Fifreci

Güvercinli Çocuk

Harriet Ann Seale

İnsanoğlu

Julie Manet

Rahibe Tone

Soytarı Paulo

Usta Bunbury

Usta John Heathcote

Onlar bu dünyanın minik tohumları ve onlara toprak, su ve güneş olacak olan bizleriz. Çünkü sevgi engelsizdir. Ve onların sevgisi dünyaya yeter; farkında mısınız?