George Saunders’ın ilk romanı Arafta, dünyaca ünlü edebiyat ödülü Man Booker’ın bu yılki uzun listesine dahil oldu.

Arafta, şubat ayında Amerika ile aynı anda Türkiye’deki okurlarla buluşmuş ve dikkatleri üzerine çekmişti. Roman, Amerikan İç Savaşı’nın kahramanı, eski ABD Başkanı Abraham Lincoln’ın yedi yaşındaki oğlu Willie Lincoln’ı kaybetmesinin ardından girdiği içsel serüveni, arka planda Amerika Birleşik Devletleri’nin o dönemdeki gelişmeleriyle harmanlayarak bir araya getiriyor. Arafta ölüm, kayıp ve yas kavramlarına okurun alışık olmadığı bir perspektiften yaklaşıyor. Zihin kurcalayan kurgusu, kendine has biçimi ve acıyı mizahi hale getiren üslubu oldukça dikkat çekicidir.

Saunders’ın Delidolu Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılan Aralığın Onu, Phil’in Dehşet Verici Kısa Saltanatı, Pastoralya, İkna Ulusu gibi dört öykü kitabı daha bulunuyor. Aralığın Onu adlı öykü seçkisiyle 2014 Folio Ödülü’nü kazanan George Saunders, 2002’de The New Yorker tarafından “40 Yaşın Altındaki En İyi Yazarlar”dan biri seçildi ve 2013 yılında Time Dergisi’nin “Dünyadaki En Etkili 100 Kişi” listesinde yer aldı.

Ödüle aday gösterilen diğer isimlerden bazılarıysa, Paul Auster, Zadie Smith, Ali Smith ve daha önce bu ödülü alan Arundhati Roy.