‘Şimdi ay usul, yıldızlar eski
Hatıralar gökyüzü gibi gitmiyor üzerimizden
Geçen geçti, hadi geceyi söndür kalbim..
Şimdi uykusuzluk vakti
Gençlik de geceler gibi eskidendi,
Çok eskiden..

Murathan Mungan’ın dizeleri ne kadar da güzel anlatıyor geçip giden zamanın içine saklananları… İnsan doğar, büyür, yaşar ve ölür… Döngü budur hepimiz için. Çocukluğumuzun saflığı ve gençliğimizin heyecanları ile harmanlanan hayatımız, yaşlılığımıza taşıdığımız en güzel anılarımız olarak saklı kalır yüreğimizin sandık odasında. Ufacık çağrışımlar koskoca anıları getirir birden karşımıza, gözler dalar uzaklara; belki kocaman bir kahkaha, belki sessiz bir iç çekiş, belki inceden bir gözyaşı olur yanaklarımızda geçmişin anıları… ‘Keşke’lere üzülür, ‘iyi ki’lere sığınırız o anlarda. Geçen zaman, bir daha geri gelmemek üzere gitmiştir yanı başımızdan. Avuçlarımızda bilmem kaçıncı yılını yaşadığımız bir hayatın bize bıraktıkları vardır sadece.. Ve her insanın bir gün mutlaka dilinden dökülecek o sözler, anılarımıza yolculuğumuzun sessizliğini böler: ‘Keşke hep genç kalsaydım..’

Teksaslı fotoğrafçı Tom Hussey’in 2010 yılında ‘Reflections Of The Part’ (Geçmişten Yansımalar) adını verdiği çalışması, ömrümüzden geçen her bir yılın önemini etkileyici olduğu kadar hüzünlü kareleriyle bize anlatmaktadır.

Tom Hussey’in o günlerde 80. yaşını kutlayan, II. Dünya Savaşı gazisi Gardner ile yaptığı sohbet esnasında Gardner’ın ‘Kendimi askerden yeni dönmüş gibi hissediyorum; ancak aynaya baktığımda yaşlı bir adam görüyorum,’ sözleri, Hussey için projenin çıkış noktası olmuştur. ‘Aslolan insanın kendisini hissettiği yaştır,’ fikrinden hareketle Hussey yaşlı insanları gençlikleri ile karşılaştırmak üzere yola çıkmıştır. Peki nasıl?

Hussey, ilk çalışmasını Gardner ile gerçekleştirmiş; Gardner’in asker olduğu yıllarda çekilmiş bir fotoğrafını o günkü halinin aynada yansıması gibi göstererek, aynı kişinin gençliğini ve yaşlılığını aynı karede birleştirmiş ve duygu yüklü bu projenin ilk adımını atmıştır.

Devamında başka yaşlı insanlarla da çalışarak bu etkileyici projeyi tamamlamıştır.

Tom Hussey’in ‘Geçmişten Yansımalar’ adlı çalışması o yıllarda özel bir ilaç firması için Alzheimer hastalığına karşı farkındalık artırmak üzere düzenlenen reklam kampanyasında da kullanılmış ve büyük ilgi görmüştür. Ayrıca bu çalışma ‘Adweek Magazine’de ‘Dünyadaki en yaratıcı 10 çalışma’ listesine girmiş; ‘Amerikan Reklamcılık Fedarasyonu’ndan Gold Addy Ödülü almıştır. Ve 2010 yılında ‘İletişim Sanatları Fotoğraf Yıllığı’nda yer almıştır.

Biliriz! Aynalar yalan söylemez hiçbir zaman. Ama baktığınız o aynada ya gençliğiniz saklıysa… Aynı bu fotoğraflardaki gibi…