Fotoğrafın hayatımızdaki önemi tartışılmaz. Günümüzde sosyal medya ile de önemi iyice artan hatta belki de sosyal medyanın en büyük artılarından biri olan fotoğraf, sanat olarak da meraklıları tarafından özenle sürdürülmeye devam ediyor. Türkiye’de fotoğrafçılığın en büyük destekçilerinden olan uluslararası fotoğraf festivali Fotoistanbul’dur. Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan festival 30 Eylül – 22 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Fotoistanbul, Doğu ile Batı arasında köprü olan İstanbul’u fotoğrafçılık açısından önemli bir konum haline getirmeyi amaçlar. Sergilerinde eser ile mekan arasında belirgin bir etkileşim kuran Fotoistanbul, İstanbulu’un terk edilmiş, asırlık yetimhane, meydanlara kurulan konteynerlar, kültür merkezleri ve üniversiteler gibi çok çeşitli mekanlarına yer verirken bu sene bu mekanlara tanınmış sanat galerilerini de dahil ediyor.

Fotoistanbul, Arles, Tiflis Fotoğraf Festivali ve Capa Center gibi kuruluşlar ile uluslararası ilişkilerini geliştirmiştir. Her yıl gerçekleştirdiği 50’den fazla sergi, 10 atölye çalışması, 80 dia gösterisi, sanatçı ve ustalardan konuşmalar, yuvarlak masa tartışmaları, ücretsiz portfolyo değerlendirmeleri ile yalnız Türkiye’nin değil, bölgenin de en etkileyici sanat etkinliklerindendir. Festival ilk üç yılında aralarında William Klein, Josef Koudelka, Anders Petersen, Stanley Greene, Atta Kim, Ara Güler, Nick Brandt, Antoine D’agata, Sandro Miller, Ruud Van Empel ve Andre Kertesz‘in de eserlerinin yer aldığı 160 tane sergi gerçekleştirdi.

Festivalin sanat yönetmenliğini uluslararası üne sahip fotoğraf sanatçısı Attila Durak üstleniyor, küratör ekibi ise Christophe Laloi (Frans), Katharina Mouratidi (Almanya), Jae-hyun Seok (G. Kore), István Virágvölgyi (Macaristan), Coşar Kulaksız (Türkiye) ve Hüseyin Yılmaz (Türkiye)’dan oluşuyor.

Fotoistanbul’da Bizi Bekleyenler

 • OZAN SAĞDIÇ -Kültür Dünyamızdan Kayan Yıldızlar – Departed Stars from Our World of Cultur
 • YOUNGHO KANG / 99 Varyasyon – 99 Variations
 • ZSOFIA PALYI/ Transit Bölge – Transit Zone
 • MEERI KOUTANIEMI / İzinsiz – Taken
 • OMAR VICTOR DIOP – Project Diaspora
 • LUISA DÖRR / Maysa
 • YONCA KARAKAŞ / Şeylerin Anatomisi – Anatomy of Things
 • MURATHAN ÖZBEK / İn ve An – In and Once
 • ALEX TIMMERMANS / Hikaye Anlatıcılığı – Storytelling
 • MICHAEL KENNA / Japonya’nın Halleri – Forms of Japan
 • ALBERTO SANCHEZ / Kentsel Manzaralar – Urban Panoramas
 • SERGE NAJJAR / Olağana Daha Yakın Bir Bakıs – A Closer Look at the Ordinary
 • ALİ ALIŞIR / Sanal Mekanlar – Virtual Places
 • İSA ÖZDEMİR / Güzelleme – Beautifying gibi başlıklar altında sanatçıların toplumsal, kişisel, mekansal gibi birçok konu altında çalıştıkları eserler sergilenecek.

Festivalde yer alacak tüm isimler: Ahmet Elhan, Alberto Sanchez, Alejandro Chaskielberg, Alex Timmermans, Ali Alısır, Annabel Oosteeweghl, Aslı Çelikel, Banu Kaplancalı, Burcu Böcekler, Can Dağarslanı, Can Görkem Halıcıoğlu, Can Sarıçoban, Chris Rain, Çerkes Karadağ, Dinçer Dökümcü, Eddo Hartmann, Eitan Witkon, Emel Karakozak, Engin Güneysu, Erdal İnci, Erhan Sermet, Francesco Pergolesi, Funda Zeynep Aygüler, Gyula Sopronyi, Hina Barlas, Hubert Blanz, İsa Özdemir, Kerimcan Gören, Krista Wortendyke, Luisa Dörr, M. Cevahir Akbas, Maria Svarbova, Marieke van der Velden, Meeri Koutaniemi, Mehmet Arslan Güven, Michael Kenna, Murathan Özbek, Muriel Bordier, Myoung Ho Lee, Naomi Harris, Nazlı Tuhera Moral, Omar Victor Diop, Ozan Sağdıç, Peter Edel, Sabit Kalfagil, Sadegh Tirafkan, Saygun Dura, Serge Najjar, Slevin Aaron, Seref Artagan, Viola Fatyol, Yasayan Kadınlar Fotoğraf Grubu (Gülbin Özdamar Akarçay, Hülya Avdan, Melis Batır, Aysegül Çıkıncı, Esra Çolak, Zübeyde Ekmekçi, Sevgi Kösem, Solmaz Mercan, Sema Omurtak, Özlem Kanat Örneksoy, Sükran Tunç), Yonca Karakas, Youngho Kang, Zsofia Palyi.

 

Bu önemli ve oldukça ses getiren görsel şölen olarak adlandırabileceğimiz, fotoğraf sanatının güzelliğinin en başarılı göstergelerinden olan Fotoistabul festivali meraklılarını ağırlamaya hazır.