Bu yıl ‘Çarşılar & Alışverişler’ temasıyla 7.si düzenlenecek olan Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali (BursaFotoFest), dünyanın farklı coğrafyalarından ünlü isimleri bir araya getiriyor. Dünyanın sayılı fotoğraf festivalleri arasına giren BursaFotoFest, bu yıl Çin Halk Cumhuriyeti’ni konuk ülke olarak ağırlıyor.

BURSA – ‘Çarşılar&Alışverişler’ temasıyla bu yıl yedincisi yapılacak olan Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali (BursaFotoFest), 13-22 Ekim 2017 tarihleri arasında fotoğraf tutkunlarını Bursa’da buluşturacak. Panos Pictures’tan Dean Chapman ve Tim Dirven, National Geographic Fotoğrafçısı Jeremy Horner, Konuk Ülke Çin Halk Cumhuriyeti’nden Shi Chun ve Türkiye’den İzzet Keribar gibi dünyada isim yapmış fotoğrafçılar anılarını ve çalışmalarını paylaşacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) işbirliğiyle bu yıl yedincisi düzenlenecek Bursa Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali 13 Ekim’de kapılarını açıyor. ‘Çarşılar&Alışverişler’ temasıyla gerçekleşecek olan BursaFotoFest, konuklarını Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) ağırlayacak. 13-22 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek BursaFotoFest, sergileriyle yüzbinlerce kişiyi fotoğrafın etrafında buluşturacak.

Cheng Yun-Liangshan Pazarı

Festivalin Onur Kurulu üyesi olan Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni’nin koordinasyonunda kısa sürede Dünya fotoğrafında kendine önemli bir yer edinen BursaFotoFest, ilk 6 senesinde uluslararası ve ulusal 1035 konuğa ev sahipliği yaptı. Fotoğraf sanatının dünyaca usta isimlerinden Ara Güler, Bruno Barbey, Steve McCurry, Thomas Hoepker, İzzet Keribar, Mary Ellen Mark, Robert Pledge, Shahidul Alam, Ken Light, Ozan Sağdıç, George Georgiou ve Patrick Zachmann’ın sergileri de dahil olmak üzere 600’ü aşkın sergiyi fotoğrafseverlerle buluşturdu.

E.Nedim Dövencioğlu – SEM

Galip Olcayto-Bursa’nın Hanları

100 sergi, binlerce fotoğraf
Küratörüğünü Kamil Fırat’ın üstlendiği festival kapsamında, panel, atölye çalışmaları, ustalarla söyleşi, portfolyo değerlendirmeleri gibi birçok etkinlik düzenlenecek. BursaFotoFest, Panos Pictures’tan Dean Chapman (İngiltere) ve Tim Dirven (Belçika), National Geographic’ten Jeremy Horner (İngiltere), Rodrigo Cruz (Meksika), Vanessa Winship (İngiltere), Eisenhart Keimeyer (Almanya), Irina Pidova (Bulgaristan), Linda Caldwell (ABD) ve Marco Di Noia’nın (İtalya) aralarında bulunduğu birçok fotoğrafçı ve editörü ağırlayacak. Türkiye’den ise aralarında İzzet Keribar, Mehmet Ünal, Ercan Arslan gibi isimlerin bulunduğu ayrıca üniversite fotoğraf bölümlerinden öğrencilerinde de yer aldığı 150’den fazla fotoğrafçı festivale konuk olacak. Söyleşilerde usta fotoğrafçılar çalışmalarını ve anılarını fotoğraf tutkunlarıyla paylaşacak. Ayrıca festival kapsamında düzenlenecek panel, portfolyo ve atölye çalışmalarında fotoğraf tutkunları ustalarla bir araya gelme şansı yakalayacak.

Jeremy Horner-Hint Çarşısı

Shi Chun-Kuzey Çin Pazarı

Tema Fotoğrafı – Kozahan

Konuk Ülke ‘Çin Halk Cumhuriyeti’
Dünya’nın sayılı fotoğraf festivalleri arasına giren BursaFotoFest, bu seneden itibaren, her yıl bir ülkeyi “konuk ülke” olarak davet ediyor. Çin’den başlayan İpek Yolu’nun güzergahları arasında kadim şehir Bursa’nın olması ve Çin’in köklü çarşı&alışveriş kültürü konuk ülke seçiminde yol gösterici oldu. 16 Çin’li fotoğrafçı, festivalde sergileriyle yer alacaklar. Bu işbirliği birçok Türk ve Çin’li fotoğrafçının dost olmasına ve birlikte yeni keşiflere olanak tanıyacak, Çin’de ilan edilen ‘2018 Türkiye Turizm’ yılına da katkı sağlayacak.

Bekir Dindar – Defter

Xin Min-Batı Liaoning’de Bahar

#bursadatarihicarsi Instagram Yarışması
BursaFotoFest 2017’nin bir diğer yeniliği ise #bursadatarihicarsi etiketi ile düzenlenen Instagram Yarışması oldu. Katılımcılar Bursa’nın Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde çekilen fotoğrafları #bursadatarihicarsi etiketi Instagram’a yükleyerek yarışmaya başvurdular. Yarışma sonucunda yapılan değerlendirmede ilk 3’e girenler çeşitli hediyelerle ödüllendirilecek.

Dean Chapman-Haswell Plough Mart

Uluslararası Fotoğraf Yarışması
Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali bünyesinde ‘Çarşılar&Alışverişler’ temalı uluslararası fotoğraf yarışması düzenleniyor. ‘Fotoğraf tutkunlarının www.bursaphotofest.org adresi üzerinden başvurabileceği uluslararası fotoğraf yarışması için son tarih ise 29 Eylül. Katılımcıların en fazla 4 fotoğrafla başvurabileceği yarışmanın jüri üyeliklerini ise Tanju Akleman, Alper Bilsel, Doç. Dr. Seçkin Tercan, Mahmut Turunç, Serpil Savaş ve Meral Kuru yapıyor. Uluslararası kurallara göre düzenlenen BursaFotoFest yarışmasının patronaj numarası ‘United Photographers International’ (UPI) tarafından veriliyor.

İzzet Keribar-Dünyadan Çarşılar ve Pazarlar

Vanessa Winship – Karadeniz2

En büyük destek Başkan Altepe’den
Kuşkusuz ki festivalin bugünlere gelmesinde Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe’nin katkısı ve destekleri çok büyük. Fotoğrafa olan ilgisi sayesinde festivali başından sonuna kadar takip ediyor, sanatçılardan sergileri hakkında tek tek bilgi alıyor. Portfolyo değerlendirmelerini dinliyor, atölye çalışmalarını izliyor. Bursa böyle bir başkana sahip olduğu için çok şanslı.

Festivalin ‘Onur Kurulu’nu ise Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni oluşturuyor. Yürüme Kurulu’nda ise Bursa Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem Şube Müdürü Mahmut Turunç, Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Murat Başlar, Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı Serpil Savaş ve Bursa Kent Konseyi Fotoğraf Çalışma Grubu Temsilcisi Meral Kuru yer alıyor.