Bir filmin dram türünde olup aynı zamanda insanlarda kalıcı bir etki bırakması zordur. Çünkü genelde dram filmlerinde araba kazaları, trajik aşk acıları, ayrılıklar ve psikolojik sorunlar ön plandadır. İzlerken etkileyici sandığımız bu tarz filmler, bir hafta sonra unutulur gider. Bunun adı “etkileyicilik” değildir. Bahsedeceğim filmde ne trajik aşk acıları var ne de psikolojik sorunlar…

Birçoğumuzun “Iron Man”den tanıdığı Robert Downey Jr ve “The Godfather” filminde oynayan başarılı oyuncu Robert Duvall’ın oynadığı bu film izlenmeye değer. Annesinin ölüm haberini alan Hank (Robert Downey Jr) cenaze için Carlinville’e gider. Babasıyla (Robert Duvall) hiç anlaşamayan Hank, Chicago’ya geri dönerken babasının cinayetle suçlandığını öğrenir. Davada babasını savunurken aynı zamanda geçmişte kalan, çözülmemiş problemler ve babasıyla birbirlerine olan öfke ve kırgınlıklar tekrar gündeme gelecek, yanlış anlaşılmalar gün yüzüne çıkacaktır. Hank, yıllar önce koptuğu babası ve iki erkek kardeşiyle tekrar bir araya gelecektir.

Bu filmde en etkileyici sahnelerden biri Hank ile babasın davada olan tartışmasıdır. Yargıç’ın Hank ile belli bir yaştan sonra hiç anısının olmamasının nedeni, olayın canlandırılma şekli ve mimiklerin kullanılış biçimidir. Böylece olayın daha da gerçekçi olması sağlanmış.

Bazı filmleri sonunu tahmin etmek çok zor değil ve bu tarz filmler sıkıcı olabilir. Yargıç filminde ise filmin sonu ve konunun gidişatı düşünülenden daha farklı olduğu için filmi heyecanlı kılıyor. Akıcı bir üslupla yazılmış senaryosundan dolayı ise yeri geldiğinde onlarla sevinip yeri geldiğinde üzülüyoruz.

IMDB’den 7.4/10 oy alan Yargıç filmine gelen yorumlar olumlu. Chicago Sun tarafından “Yılın en iyi filmlerinden” diye nitelendirilen ve The Huffington Post tarafından “İki muhteşem oyuncunun güç savaşı” diye yorumlanan Yargıç filmi izlenildiğinde üstünüzde büyük etki bırakacak ve tekrar tekrar izlemek isteyeceksiniz.