Biliyoruz pek çok sevdalısı var. O sebeple Asya kültürü ve animasyon severlere müjde! Japon animasyonunun yüzüncü yıl dönümü şerefine Japonya’daki Ulusal Film Merkezi 1917 ve 1941 yılları arasında yapılan altmışın üzerindeki animasyonu internete yükleyerek sevenleri ile buluşturdu.

Jun’ichi Kōuchi’nin yönettiği “The Dull Sword”(1917)’dan bir kare

Kayıtlara göre en eski Japon animasyonu, yanlış alışveriş yapan bir samurayın hikayesini anlatıyor. Matrak bir şey. 2008’de Osaka’da bir antika dükkânında yeniden keşfedilen “The Dull Sword” ya da orijinal adıyla “Namakura Gatana”, kahramanının yeni silahını kullanmaya yönelik başarısız girişimlerini anlatıyor. Mevzubahis animasyon kısa animasyonun öncüsü Jun’ichi Kōuchi tarafından 1917 yılında yaratılmış ve süresi iki dakika. Filmde yer yer silüet animasyon tekniği kullanılmış. Restorasyon sırasında biraz kare kaybı yaşanmış olsa da dijitale iyi bir şekilde aktarılmış. Sessiz sinema dönemlerinde epey tutulan slapstick komedi yani tam çevirisi ile şakşakçı komedi türünde olan bu film aynı zamanda The Sword of Hanawa Hekonai (Hanawa Hekonai meitō no maki) olarak da biliniyor. Slapstick komedinin ise basitçe aşırı karikatürize edilmiş karakterler ile icra edilen bir komedi türü olduğunu söyleyebiliriz. Charlie Chaplin, Stan Laurel ve Oliver Hardy ise bu türün beyaz perdedeki öncüleridir.

Yönetmen Noburo Ofuji

Siteye ilk girdiğiniz anda kafanız biraz karışabilir zira platform tamamen Japonca. Yine de animasyonların görsellerine tıklayarak kolay bir şekilde izlemek istediğiniz filme ulaşabilirsiniz. Filmlerin çoğu sessiz, sessiz olmayanlarda ise İngilizce altyazı var. Koleksiyon konu ve teknik itibari ile türlere göre ayrılmış. Bu filtreleme sistemi tabi ki Japonca bilen kişiler için harika. Fakat bizim gibi Anadolu çocukları da bu sistemden internetteki herhangi bir sözlük yardımı ile kolayca faydalanabilirler.

Bugünün izleyicilerinin çoğu, Prenses Mononoke, My Neighbor Totoro, Howl’s Moving Castle ve Spirited Away gibi sevilen animasyon filmlerini yaratan Studio Ghibli’nin kurucularından Hayao Miyazaki’ye aşina. Ya da Death Note, Naruto, Elfen Lied ve Ruroini Kenshin gibi serileri izlemeyi tercih ediyoruz. Ancak Kōuchi, Noburō Ōfuji ve Sanae Yamamoto gibi animasyonun eski topraklarından pek haberdar değiliz. Ben bu küçük hazinenin bizi sevdiğimiz animelerin atalarına ulaştıracak olmasını heyecan verici buldum açıkçası. Şimdinin dramatik animelerinin aksine bu animasyonların birçoğu eğlence amaçlı üretilmiş. İyi hoş, drama türündeki animeler de haz amaçlı üretiliyorlar elbette. Fakat bu kısa filmlerdeki basit animasyon teknikleri ve sürreal ögelerin arkasındaki hayal gücü gerçekten de çok etkileyici.