“Bu gördüklerine verdiğin tepkiyle alakalı ve umuyorum ki ön yargısız bir şekilde. Çekilecek olan fotoğrafı her yerde bulabilirsin. Basitçe, önemli olan şey nesneleri fark etmek ve onları organize etmektir. Sen yalnızca etrafındaki olan şeylerle, insanlık ve insanlık komedisi ile ilgilenmelisin.”

Bu sözler, 1928 yılında Paris’te doğmuş, çocukluğunu Milan’da geçirmiş ve 1939 yılında ailesi ile birlikte Amerika’ya göç etmiş olan Elliot Erwitt’e aittir. Los Angeles City Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’ne gitmeden önce gençlik zamanlarında Hollywood’da yaşarken ilgisini fotoğraf üzerine geliştirmiş ve ticari amaçlı olarak karanlık oda deneyimi elde etmiştir. 1948 yılında, New York’a taşınmış ve çalışmalarını film sektörü yönünde değiştirmiştir. 1949 yılında Rolleiflex marka kamerası ile Fransa ve İtalya’ya seyahatlerde bulunmuş, 1951’de ise Almanya ve Fransa ordu birlikleri biriminde, askere yazıldıktan sonra çeşitli fotoğrafla ilgili görevlerde yer almıştır.

New York’ta iken Edward Steichen, Robert Capa ve Roy Stryker ile tanışmıştır. Stryker, ilk etapta kendisini Standard Oil isimli, içerisinde yine fabrika için fotoğraf kütüphanesi kurduğu şirkete almıştır. Sonradan Pitssburg şehri belgelendirme projesi için onu yetkilendirmiştir.

1953’te, Magnum Photos’a katılmış, Collier’sLook, LIFE, Holiday için bağımsız olarak çalışmıştır ve bunların dışında pek çok önemli resimli dergi için çalışmalarda bulunmuştur.

1960’ların sonlarına doğru, 3 yıl boyunca Magnum Photo için başkanlık yapmıştır. Daha sonrasında tekrar film sektörüne dönmüş ve 1970’lerde çok sayıda dikkate değer belgesel ve 1980’ler de ise HBO için 18 komedi filmi üretmiştir. Erwitt ironileri ve insani hassasiyet geleneği ile bilinir olmuştur.

Elliot’un çekmiş olduğu bazı fotoğraflar: