Sevgili Okur,

Daha önceleri mimari kategorisinde Anadolu Selçuklu mimarisinden Bizans’a, filmlerdeki tarihi yapılardan tutun da seyahatnamelerde izini sürdüğümüz var olmayan yapılara dek birçok konuda lafladık. Fakat sıra geldi hepimizin duyduğu, ama bir türlü detaylandırmaya inemediği bir dosya konusuna…

“Öncesi ve sonrasıyla Rönesans’ta Mimari”

Neden öncesi, neden sonrası ve neden Rönesans diye soracak olursanız; öncesi ve sonrası irdelenmeden bir devri anlamlandırmak çok yalın kalacaktır. Yunan’ı bilmeden Roma’yı, Roma’yı bilmeden Romanesk’i, Romanesk dönemi anlamlandırmadan Gotik ve Gotik dönemi irdelemeden Rönesans’ı algılamamız mümkün değildir. Rönesans ise bir keşfetme sürecidir, bugün bile birçok noktada hayatımıza dokunmuş olan bir devirdir. Bu yüzden, kimi tarih bilgileriyle mimari kategorisinde kafanızı biraz doldurmak zorunda kalacağız çünkü sebepleri bilmeden sonuçları anlamlandırmak zor olacaktır.

Öncesi nedir?

Öncesi Orta Çağ, Romanesk ve Gotik dönemdir ki bunları bir kronoloji çerçevesinde ilk birkaç yazımızda irdeleyeceğiz.

Rönesans nedir?

Gotik dönemi takiben gelişen ve Maniyerist üslubu da içine alan bir ‘Aydınlanma’ devridir.

Sonrası nedir?

Sonrası ise, Maniyerist üslubu da işin içine dahil ettikten sonra, Barok dönemdir. Bu dosya konumuzu, Barok dönem ile kapatacağız kısacası.

Bir çılgınlık yapıp Avrupa bileti aldığınızda gezi kitaplarına sarılıp yapıların tek tek tarihini okumak sıkıcı olacaktır değil mi? Fakat gidip gördüğünüz anda bu yapının bir Rönesans, Gotik ya da Barok dönem yapısı olduğunu sizlerle paylaştığımız temel bilgilerden yola çıkarak anlamlandırmak inanın daha eğlenceli olacak, söz veriyoruz!

Takipte kalın, sevgiler!