Roland Topor’un 1960’ların ilk yarısında yazdığı, Esen Özman’ın dilimize çevirdiği, Tiyatro Menfi yapımı olan, “Masanın Altında Bir Kış” ( L’Hiver Sous La Table ) adlı karakomediyi Eraslan Sağlam yönetmiş.

Bedri Rahmi’ye inat, hiç de ‘mis kokmayan’ ufunetli yalnızlıklarıyla beş kişi; Florance, Dragomir, Raymonde, Marc ve Gritszka.

Kapitalist düzenin yarattığı çıkışsızlık ortamında çırpınan, hunharca yaralanmış (duygusal ve fiziksel anlamda), güvenli olsun/olmasın, ille ve mutlaka bir yerlere sığınmaya çalışan beş insan.

Eraslan Sağlam’ın hünerli, dinamik rejisi, Özge Midilli imzalı koreografi ve Selim Can Yalçın’ın müzik tasarımı oyuna çok şey katmakta, hiç kuşkusuz.

Tam da burada bir parantez açmak istiyorum; ” Masanın Altında Bir Kış”ta , beni neredeyse kırk sekiz sene önceye götüren, öyle bir sürprize vardı ki…

“Damdaki Kemancı ” müzikalinde Cüneyt Gökçer’in yorumladığı, “Ah bir Zengin Olsam” şarkısı. İtiraf etmeliyim ki, şarkı ve oyunun örtüşmesini hayretle ayrımsadım. O şarkı Florance, Raymonde, Dragomir’in, bir anlamda yitirmişlerin sözcüsü, dış sesi değil miydi zaten?

“Masanın Altında Bir Kış”, hiç kuşkusuz sezonun en ilginç, en etkileyici yapımlarından biri olma özelliğini taşıyor.

Eraslan Sağlam ‘sağlam’ rejisisiyle, izleyiciyi mizah çizgisinden bir an olsun ayırmadan ele almış eseri. Dahası Florance, Dragomir, Marc, Raymonde, Gritszka’nın iç ve dış dünyalarını, dengeleri hep koruyarak, ustaca sahneye taşımış. Özellikle o masa….

Sahi, masanın altına girip (sığınıp, sığındığını zannedip ya da ) oyunlar oynamayan, hayaller kurmayan çocuk var mıdır?

Rejisi, oyunculuk performanslarıyla mevsimin tartışılması, izlenmesi gereken oyunları arasında sayılabilecek “Masanın Altında Bir Kış”ta oyunun alt metni ve bunu oluşturan psikodinamikler son derece doğru biçimde aktarılmış.

Tuba Z. Kalyoncu Sağlam, Ertan Deniz Tatlı, Sadık Seven, Ercan Ertan, Melisa Artan birbiriyle uyumlu, çapaksız bir ekip çalışması sergiliyorlar.

Temposu yüksek oyunculukları, doğru yansılanan beden dili, işlevsel dekor, ışık, efekt uygulamaları, etkili anlatım oyunu belli bir başarı çizgisinin çok üzerine taşımış ister istemez.

Tiyatro sanatına yaraşır yaratıcı oyunculuğu, reji anlayışıyla Eraslan Sağlam, hep doğru, kalıcı işlere imza atmaya devam ediyor. Hem de hiç aksamadan, yan yollara sapmadan. “Masanın Altında Bir Kış” da o çalışmalardan biri.