Öğretmenlik hayatında yaptığı çalışmalar ve gösterdiği özveriyle dünyadaki en iyi 50 öğretmen arasında gösterilen ve “Küresel Öğretmen Ödülü”ne aday olarak gösterilen Dilek Livaneli ABD’de “Atatürk Gençlik Ödülü”ne layık görüldü.

Dönemin Çalıkuşu olarak da anılan Dilek Öğretmen, Çarşamba İlçesi’ne 15 kilometre uzaklıktaki Kumköy İlkokulu’nda yaptığı çalışmalar ile okulun fiziki şartlarını iyileştirirken öğrencilerine ilkleri yaşatmıştı. Bu duyarlı ve samimi çalışmaları gören Mili Eğitim Bakanlığı 2012 yılında Dilek Öğretmeni “Yılın Fark Yaratan Öğretmeni” seçti. Livaneli, Hint asıllı iş adamı Sunny Varkey’in eğitim alanında projeler geliştirmek amacıyla kurduğu ve onursal başkanlığını ABD eski Başkanı Bill Clinton’ın üstlendiği Varkey Gems Vakfı (Varkey GEMS Foundation) tarafından düzenlenen ‘Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi’nin (The Global Teacher Prize) seçtiği en iyi 50 öğretmen arasında yer alarak dünya çapında 5 bin öğretmenin arasından ilk kez son 50’ye kalan tek Türk öğretmen olmuştu.

Washington Amerika Atatürk Derneği, her yıl 19 Mayıs’ta yurt içinde ve yurt dışında büyük başarılara imza atmış, mesleğinde rol model olan ve çevresine ilham veren bir kişiye “Büyük Atatürk Gençlik Ödülü” veriyor. Bu yılki ödüle ise adını Türk eğitim tarihine yazdırmış öğretmenlerimizden Dilek Livaneli layık görüldü. Daha önceki yıllarda Türkiye’den ÇYDD’nin merhum Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan’a ve Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi Üyeliği’ne seçilen ilk Türk bilim insanı Canan Dağdeviren’e verilen ‘Büyük Atatürk Gençlik Ödülü’, ABD’nin başkenti Washington’da yapılacak törenle Dilek Livaneli’ye verildi.

Çalışmalarının ardından gelen bu başarı ile yaşadığı mutluluğu ifade eden Livaneli, “Atatürk Gençlik Ödülü’nün sahibi olmanın gururu tarif edilemez. Layık görenlere çok teşekkür ediyorum. Başöğretmenim Mustafa Kemal Atatürk’ten aldığım ilhamla meslek hayatımı sürdürdüm. Ömür boyu da böyle olacak. Yeni nesil biz öğretmenlerin eseri ve bir milleti yalnız ve ancak öğretmenler kurtaracaktır,” dedi.

Livaneli’nin, 1 hafta boyunca ABD’de ağırlanacağı, çeşitli okul ziyaretlerinde bulunacağı ve Chairwoman of the House Subcommittee on HigherEducation’un başında bulunan Senatör Virginia Foxx ile görüşeceği bildirildi.