8 Mart yaklaşırken Rachel Swaboy kitapseverleri çok anlamlı bir kitapla karşılıyor. Rachel Swaboy’un Dikbaşlılar kitabı her şeye rağmen ilerledikleri yollardan geri dönmeyen 52 bilim kadınını konu ediniyor.

Longshot Magazine editörü Rachel Swaby’un bilimi ve dünyayı değiştiren 52 bilim insanının uğradıkları haksızlıklara ve ayrımcılığa karşı bilime tutunduklarını aktardığı kitabı “Dikbaşlılar: Bilimi ve Dünyayı Değiştiren 52 Kadın”, Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından Bilim ve Yaşam Öyküsü kategorisinde yayımlandı.

​Kitabı Türkçeye kazandıran Akın Emre Pilgir oldu. Dikbaşlılar kitabında Virginia Apgar’dan Barbara McClintock’a, Chien-Shiung Wu’dan Sophie Kowalevski’ye, Mary Putnam Jacobi‘dan Hedy Lamarr’a, 52 kadının öyküsüne yer veriyor. Swaby’nin dikbaşlıları bir yandan laboratuvarlarda kimyasallarla uğraşıyor, doğanın kanunlarını baştan yazıyor, bilime bilinmeyeni katıyor, diğer yandan küçük görülüyor, görmezden geliniyor ve hakarete uğruyor. Farklı dönemlerden ve bambaşka coğrafyalardan gelen 52 kadın başkalarının baskılarına, alaylarına rağmen bilime inançlarını hiç kaybetmiyor.