Devlet Tiyatroları (DT) önemli bir çalışmaya imza atıyor. Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Nejat Birecik, Türk edebiyatının usta iki kalemi Ulus’taki Genel Müdürlük binasında Ahmet Hamdi Tanpınar ve Orhan Veli Kanık’ın bir dönem yazılarını yazdıkları odaların yerini araştırdıklarını belirterek bu odalarda halka açık “okuma tiyatroları” ve “şiir günleri” düzenleneceğini bildirdi.

Bu çalışma sayesinde Nejat Birecik, sahnede olmasını arzu ettikleri ancak teknik gereği sahneye koyamadıkları oyunları tiyatroseverlerle buluşturabileceğinin müjdesini verdi.

Birecik, “Mesela ülkemizin Shakespeare’i olarak bilinen Abdülhak Hamit Tarhan’ın Finten adlı oyununu, Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi’nin Amak-ı Hayal’ini okuma tiyatrosu yapmak istiyoruz. Devlet Tiyatroları bünyesinde 15 günde bir edebiyat söyleşileri ve okuma tiyatrolarını gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Bu önemli çalışma aynı zamanda Saatleri Ayarlama Enstitüsü gibi Türkiye’nin panoramasını ortayan koyan değerli yazar Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ve Türk şiir geleneğine yeni bir nefes getirmeyi başaran Orhan Veli’nin de çalışma ortamlarını ortaya çıkararak edebiyat üzerine yeni çalışmaların yapılmasına olanak sağlayacak.

“Ahmet Hamdi Tanpınar’ın yaşadığı odayı tespit etmeye çalışıyoruz. O odada tiyatro okumaları, okuma tiyatrosu ve edebiyat söyleşileri yapmak istiyoruz. Aynı zamanda burada Orhan Veli Kanık da yaşamış. Onun odasında da şiir günleri yapmak istiyoruz,” cümleleriyle Birecik bu çalışmalara dair bilgi verdi.

Bu konudaki çalışmaların sürdüğünü belirten Birecik, şöyle konuştu:

“Tanpınar’ın burada yaşadığı sürece yazdığını var saydığımız eserlerinden birtakım izler bulmaya çalışıyoruz. Çalışma odasının nerede olduğuna yönelik birtakım iddialar da var. O iddiaların temelini oluşturursak temsili bir odayı seçeceğiz. Belki de bulacağız odasını. Benzer şekilde Orhan Veli Kanık için de eş zamanlı araştırmalarımız sürüyor. Orhan Veli’nin odasında şiir günleri, Tanpınar’ın yaşadığı odada edebiyat söyleşileri, günleri ve okuma tiyatrosu çalışmaları yapmayı düşünüyoruz. Çünkü ikisi de burada yaşamışlar uzunca süre. Bu benim yaklaşık iki yıldır üzerinde çalıştığım bir proje. Bu sene hayata geçireceğiz.”