Bir gün ailemle sahilde dolaşırken çamurdan yapılmış eşyalar ve minik aksesuarlar gördük. Kendim için bir kolye ucu aldık. Tabelada çocuklar için çömlek atölyesi ilanı görünce çok heyecanlandım. Sonra atölyede görevli öğretmenle konuştuk ve çamur maceram başladı.. Çömlek atölyesi ilk günümde bir pano, ardından tornada çömlek yaptım. Sonra da pano, kalıp, üç boyutlu hayvanlar ve torna çalışmaları yapmaya devam ettim. Sonraki zamanlarda daha çok keyif almaya başladım.

Çamurla bir şeyler yapmak ürünler çıkarmak çok hoşuma gitti. Bir de dersi çok dikkatli dinlediğim için de çok güzel ürünler yapmaya başladım. Fok, fil, keman, balerin, pokemon karakterleri, tavşan, sincap gibi birçok şey yapabilmek çok ama çok güzel bir şeydi. İlk başladığımdan beri hiç bırakmak istemedim, çünkü çamurla çalıştıkça el becerimi ve hayal gücümü geliştirdiğimi düşünüyorum. Nesne yaparken kendimiz ya da öğretmenlerimizin yardımlarıyla çiziyoruz. Resimlerden de yararlanabiliyoruz.

Yaptığım nesnelerin pişirilerek önüme gelmesi beni daha da heyecanlandırıyordu. Bu süreçte pişirme yöntemleri ile ilgili de bilgi alıyorduk. 3 boyutlu objelerin içini boşaltıyorduk. Eklemeli çalışmalarda ekleri dikkatlice yapıştırıyorduk. Ardından bir de boyama kısmı vardı. Pişen ürünlerimizden istediklerimizi akrilik boya ile boyadık. Güzel bir koleksiyonum oluştu.

Çamurla çalışmaya, çömlek yapmaya devam edeceğim. Çünkü beni çok mutlu ediyor.

*Öğretmenlerim Mahinur Çelimli ve Gökhan Ölmezoğlu’na teşekkür ederim.

 

Editörün Notu: Arsız Çocuk bölümümüzde minik yazarlarımızın gelişimini takip edebilmek amacıyla yazım ve noktalama yanlışları düzeltilmemektedir.