Yaklaşık üç yıl kadar önce bir arkadaşımın ısrarı üzerine kendimi “k-pop” denen çılgınlığın ortasında buluverdim. O zamanki toyluğum ve ergenliğe yeni girmiş olmanın verdiği heyecan ile şaşkına dönmüş bir şekilde, liseli oğlanlar gibi giyinmiş (ama aslında 20li yaşlarda olan) sahnede dans ederek şarkı söyleyen yeri gelince rap yapan bu çekik gözlü varlıkları ağzım açık izliyordum.

Her yeni albümleriyle yepyeni bir konsept ve saç rengiyle, bazen 5, bazen 10-12 kişilik bir ordu halinde karşıma çıkıveren bu “idol”ler genelde 10-13 (üyelerin yakışıklılık/güzellik seviyesine göre 15-20 ve hatta üstü) yaş aralığına hitap ediyordu. Ben de bu renkli dünyayı keşfettiğimde o yaş aralığındaydım fakat geçen sene üst sınırı geçince acı gerçekle yüzleşmek zorunda kaldım. Beni “k-pop” ile tanıştıran bazı gruplar hariç artık bu dans eden, şarkı söyleyen insanları ağzım açık izlemiyordum. İster olgunlaşmak deyin, ister alışmak…

Bu ani farkına varışla kendimi boşlukta buldum ve bu boşluğu dolduracak yeni bir şey aramaya başladım. Yeni çıkan ya da çoktan dağılmış gruplardan tutun da daha albüm çıkarmamış gruplara kadar her şeyi denedim ama olumlu bir sonuç alamadım. Derken bir şey fark ettim. Benim dinlediğim çekik gözlülerin hepsi aynı tür müzik yapıyor: Pop. Ama ben sadece pop dinlemem ki. R&B’den tutun metale, klasik müzikten caza kadar her şeyi dinlerim. Böylece var olduğunu umarak rap, rock hatta belki caz yapan bir çekik gözlü bulmak amacıyla günlerce internette gezindim. Ve bu ani ilgi yağmuru ile topraktan çıkıveren çekik gözlü solucanlar müzik dünyama yepyeni bir pencere açtı.

Meğer “k-rock” ya da “k-jazz” kulağa “k-pop” kadar hoş gelmediği için hepsini bir sayıyormuş bizim çekik gözlüler. Oysaki bu sanatçılar “k-pop”un bilinmeyen, büyük grupların resimlerinin olduğu devasa bilboardların gölgesinde kalmış “karanlık yüzü”. (Yazar burada yazıyı yazarken dinlediği Pink Floyd’un ”The Dark Side of the Moon” albümüne gönderme yapıyor.)

Ben de bu yazımda, yazmaya başlamam için ilham kaynağı olmuş sanatçıyı onurlandırmak adına bu camiaya biraz ışık tutmak istedim.

Kim Jonghyun

(Kafa karışıklığını önlemek adına Korelilerin önce soyad sonra ad yazdığını belirtmek isterim)

Kısa boyuyla geyik muhabbetlerimin vazgeçilmezi haline gelse de yeteneğine toz kondurmayacağım Jonghyun Zaman’ında sahnede liseli oğlanlar gibi dans etmiş, “Shinee” isimli 5 kişilik bir grubun üyesi. İlk solo albümünü geçen sene çıkaran, üstüne üstlük ikinci bir albüm ve bu albümün şarkılarından ilham alarak bir kitap yazan bu çekik gözlü beni ilk dinlediğim an sesine aşık etmişti. Boyundan büyük işlere kalkışan Jjong, daha sakin, huzurlu, caz/blues tarzı müzik sevenlerin dinlemesi gereken bir sanatçı.

Şarkı Önerisi: “Fine”, “Diphylleia Grayi”, yeni albümü “She Is”in tamamı.

cekik-gozlu-nagmeler-1cekik-gozlu-nagmeler-2-min

DEAN

Gerçek adı Kwon Hyuk olan ve 2016’nın Mart ayında ilk albümünü yayınlamış bebek yüzlü rapçimiz, ilk duyduğumda (İngilizce bir şarkı söylediği için) pek dikkatimi çekmeyen ama Koreli olduğunu duyduğumda beni şoka uğratmış melek gibi bir sese sahip. Alternatif R&B ve hip-hop sevenlerin tapacağı biri. Instagramını takip etmenizi de tavsiye derim fakat resimleri ters çevirip paylaşma alışkanlığı konusunda sizi baştan uyarayım.

Şarkı Önerisi: ilk albümü “130 Mood: TRBL”, “I’m Not Sorry”, ‘Pour Up’

cekik-gozlu-nagmeler-3-min

cekik-gozlu-nagmeler-4

Zion T.

Kim Haesol, Kore’de pahalı elmas kolyeler takan hanımların zengin iş adamı kocaları tarafından limuzinlerle götürüldüğü lüks bir restoranda şarabınızı yudumlarken duyabileceğiniz türde R&B/caz şarkılar yapan bir sanatçı aynı zamanda onu güneş gözlüğü olmadan görenlerin 70 yıllık şans kazandığına dair bir rivayet dolanır ortalıkta. Daha fazla söze gerek yok sanırım.

Şarkı Önerisi: “Eat”, “No Makeup”, “Madame”

cekik-gozlu-nagmeler-5-min

cekik-gozlu-nagmeler-6

G-Dragon

Sahne adını gerçek ismi olan Jiyong’dan (“Ji”, “g”nin İngilizce telaffuzu, “yong” da Korece ejderha anlamına geliyor) alan ve beni “k-pop”la tanıştıran, “BigBang” adında (bu sene 10. yılını kutlayan) bir grubun lideri. İnanılmaz bir rapçi olmasının yanı sıra ilginç aynı zamanda ‘gender roles’ kavramının onu çok da fazla ilgilendirmediği gerçeğini ortaya koyan stili ve moda sevdası ile çok beğendiğim estetik anlayışıyla “fashion week”lerin vazgeçilmez katılımcısı.

Şarkı Önerisi: “Coup De’tat”, “Crooked”, “R.O.D”

cekik-gozlu-nagmeler-7

cekik-gozlu-nagmeler-8

cekik-gozlu-nagmeler-9

AOMG

AOMG diğer Koreli kayıt şirketlerinden farklı olarak bünyesinde sadece rap/hihop sanatçıları bulunduran, Jay Park (Park Jaebeom) ve Simon Dominic (Jung Kiseok)’ in CEO’luğunu yaptığı bağımsız bir Koreli kayıt şirketidir. Açılımı ‘Alışılmışın Dışında Müzik Grubu’ olarak Türkçeleştirilebilecek ‘Above Ordinary Music Group’ olarak geçer. Amerikan rap/hiphop/r&b dinlemekten hoşlananların kulağının son derece kolay alışabileceğinin garantisini veriyorum. Ve CEO’ları dahil olmak üzere şirket bünyesindeki her sanatçının son derece yakışıklı olduğunu da belirtmesem olmaz.

Şarkı Önerisi: Jay Park (feat. Okasian) – “You Know“, Simon Dominic – “Who You? “

cekik-gozlu-nagmeler-10-min

cekik-gozlu-nagmeler-11

cekik-gozlu-nagmeler-12-min

Dickpunks

Sahnede liseli oğlanlar gibi dans etmeyip, enstrüman çalan insanlardan oluşmuş olması ile beni şaşkına çeviren 4 kişilik bir grup. Bir vokal, bir klavye, bir davul ve en önemlisi bir bas gitardan oluşan grup iyi müzik yapmak için gereken her şeye fazlasıyla sahip bence.

Şarkı Önerisi: “What”, “New Yorker”, “Answer Me”

cekik-gozlu-nagmeler-13

cekik-gozlu-nagmeler-14

10cm

Kwon Jungyeol ve Yoon Cheoljong isimli iki erkek üyesi olan ve adını bu iki üye arasındaki boy farkından alan bu grubun şarkıları uzun araba yolculukları için ideal.

Şarkı Önerisi: “Dreams Come True”, “The Smoke-King”, “Friendship, About That Bitterness”

cekik-gozlu-nagmeler-15

cekik-gozlu-nagmeler-16

Beenzino

Gerçek adı Lim Sungbin olan bu hip-hop sanatçısı beni estetik açıdan son derece memnun edici albüm kapaklarıyla etkilemişti. Bazen kitabı kapağına göre yargılamaktan zarar gelmiyormuş demek ki. Aynı zamanda abimiz belli ki pek bir şakacı lakin adı ‘12’ olan 11 şarkılık bir albümü var.

Şarkı Önerisi: “Dali, Van, Picasso”, “Break”, “Time Travel’

cekik-gozlu-nagmeler-17

cekik-gozlu-nagmeler-18

Royal Pirates

Vokal ve gitarda Kim Moonchul, davulda Kim Sooyoon ve bas gitarda Moonchul’un kardeşi Richard’ın ölümü üzerine gruba alınan James Lee bulunan ve harika rock şarkılarıyla beni büyüleyen bir grup.

Şarkı Önerisi: “Run Away”, “Too Fast”, “Dangerous”

cekik-gozlu-nagmeler-19

SIK-K

Aynı zamanda ‘Young Hot Yellow’ olarak da tanınan Kwon Minsik 2013’den beri aktif bir rapper olmasına rağmen benim dikkatimi bu senenin temmuz ayında çıkardığı ‘FLIP’ adlı albümüyle çekebildi. Albümünün sıkılmadan tüm şarkılarını dinleyebildiğim sayılı albümlerden olduğunu söylemek istiyorum, çünkü genelde çoğu rapper şarkının ritmi ve melodisini boş verip 4 dakika boyunca aynı giden bir ritim üzerine saatte 230 kmlik hızla rap yapmaya odaklanıyor. Sonuç : sıkılan bir dinleyici. Ama sevgili Minsik bu iki unsur arasındaki dengeyi bu albümde başarıyla sağlamış. Tebrik ediyoruz.

Şarkı Önerisi: her ne kadar tüm albüme bayılsam da “Act Different“,“Alcohol“ ve “Rendezvous“ kalbimde ayrı bir yere sahip

cekik-gozlu-nagmeler-20

cekik-gozlu-nagmeler-21

Sizleri çok sıkmamak için çekik gözlü solucanlarımdan en sevdiğim 10 tanesini seçmeye çalıştım ve diğerlerine haksızlık etmişçesine suçluluk duyuyorum. Umarım siz de onları benim kadar çok seversiniz. Şarkılar başta kulağınıza garip gelebilir ve sözleri anlamamaktan yakınabilirsiniz. Ama Korece şarkı dinlemenin en sevdiğim yanlarından biri de bu çünkü müzik kulakla değil yürekle dinlenir. Başka bir yazıda buluşmak dileğiyle, lectori selutem!