“Hayatlarına bir hayvanı kabul etmeden yaşayanların eksik yaşadıklarına inanırım ben. Ama yine de bugüne kadar bir hayvanınız olmasa da, sokak köpeklerinin size nasıl baktıklarına, gözlerinin içine sizi nasıl çektiklerine dikkat edin bir; bunun farkına vardığınızda her şeyi anlamaya başlayacaksınız bence…”

Pakize Barışta

Carpet 2 ve 11 yaşında

Onlar, bambaşka bir sevgi ve bağlılıkla bizi saran, ne olursa olsun bizi sonsuz bir coşku ile karşılayıp bizi bizden daha çok sahiplenen can dostlarımızdır. Hayatımızı paylaştığımız, birlikte uyuduğumuz, birlikte oynadığımız hatta belki de kimilerimiz için birlikte büyüdüğümüz yol arkadaşlarımız. En sadık dostlarımız; köpeklerimiz. Onlarla hayatı daha iyi anladığımız can dostlarımız yıllar ilerledikçe yaşlanan bedenlerini ya bir minder üzerinde ya bir koltuk kenarında ya da kucağınızda dinlendirmeye başlar. Yıllar en az bizler kadar onları da yormuştur çünkü.

Briscoe 1 ve 10 yaşında

Yıllarca hayvan fotoğrafçılığı yapan Amanda Jones, 20 yıl boyunca köpekleri takip ederek “Dog Years” (Köpek Yılları) adlı projede köpeklerin nasıl yaşlandıklarını sorusuna çektiği fotoğraflar ile cevap bulmuştur. Köpek sahibi insanlarla anlaşarak köpeklerin yavru hallerini ve yıllar sonraki değişimlerini fotoğraflayan Amanda Jones, tüm fotoğrafları proje ile aynı ismi taşıyan kitabında da toplamıştır. Bu kitabın oluşumunda fotoğrafçıya ilham kaynağı olan Dakhund cinsi Lily isimli köpeğinin ise, kitap hazırlanırken ölmesi projeyi daha da dramatik hale getirmiştir.

Poppy 1 ve 7 yaşında

“Köpeklerin tek kusuru kısa yaşamalarıdır,” demiştir Agnes Sligh Turnbull.

Köpeklerin ortalama ömrü, türe göre değişiklikler gösterse de yaklaşık 12 yıl kadardır. Bu sürede yıllardır beraber olduğumuz dostumuzun ne kadar yaşlandığını fark edemeyebilir; zaman zaman onda yaşanan değişimleri eski fotoğraflarında görebiliriz. Yıllar, sadece bizler için zalim değil, onlar için de oldukça acımasız geçer çünkü. İlk yaşını doldurmuş minnoş bir köpekle 10 yaşını doldurmuş yol arkadaşımızın artık bir olmadığını fark ederiz. Zaman akıp giderken, yaşlılıklarını gözlerinden, tüylerinden okusak da biliriz ki sadık dostumuzla aramızdaki bağ asla yaşlanmayacaktır.

Fred 2 ve 10 yaşında

Cooper. 3 ve 10 yaşında

Çünkü Onlar bizim can yoldaşımız, dostumuz ve koruyucumuzdur. Biz ise onların hayatı, sevgi odağı ve lideri. Onlar bize ait olacaklardır; son nefeslerine kadar bağlı ve sadık. Böyle bir sadakate layık olmayı onlara borçluyuz.

  • Kayden ve Brodie. Kayden 11 aylık ve 5 yaşında, Brodie ise 7 ve 12 yaşında

Audrey 3 ve 12 yaşında

Maddy ile Ellie. İlk fotoğrafta 7 ve 6, diğerinde ise 14 ve 13 yaşındalar

Lily 8 aylık ve 15 yaşında

Abigale 5 aylık ve 8 yaşında

Sydney ve Savannah. Sydney 16 aylık ve 10 yaşında, Savannah ise 9 aylık ve 9 yaşında