Bu yıl 16.sı düzenlenen Bursa Kitap Fuarı 17-25 Mart arasında TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

Bursa 16. Kitap Fuarı her sene olduğu gibi bu sene de birçok söyleşi, atölye ve imza günleriyle 17-25 Mart 2018 tarihleri arasında okurseverlerle buluşacak. Fuarda İlber Ortaylı, Zafer Algöz, Yekta Kopan, Canan Tan, Yılmaz Özdil, Uğur Dündar, Sinan Akyüz, Behiç Ak, Sevim Ak, Banu Avar ve Ataol Behramoğlu gibi isimler ağırlanacak.

Bursa 16. Kitap Fuarı Etkinlik Programı

17 Mart 2018 Cumartesi
Uludağ Salonu
13.30-14.30
Söyleşi: “Geleceği Okuyan Kalemler”
Konuşmacılar: Nuri Erbak Ortaokulu Öğrencileri
Düzenleyen: Nuri Erbak Ortaokulu

14.45-15.45
Söyleşi: “Nilüfer Edebiyat Müzesi”
Konuşmacılar: Deniz Kavukçuoğlu, Güney Özkılınç, Cengiz Kırlı
Düzenleyen: Nilüfer Belediyesi

16.00-17.00
Söyleşi: “İnsanın Fabrika Ayarları”
Konuşmacı: Sinan Canan
Düzenleyen: Nefes Yayınevi

17.15-18.15
Söyleşi: “Distopik-Politik Bir Roman Olarak: “Kopuk ve Hiç”
Konuşmacılar: Aydın Şimşek, Şaban Akbaba, Yusuf Yağdıran
Düzenleyen: Kanguru Yayınları

18.30-19.30
Panel: “Şiir Festivalleri“
Konuşmacılar: Hilal Karahan, Nisa Leyla, Dilruba Nuray Erenler
Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği

Çekirge Salonu
13.30-14.30
Masal Anlatısı: “Şifâhen Masallar”
Konuşmacı: Beyza Akyüz
Düzenleyen: Tudem Yayınları

14.45- 15.45
Panel: “Okumak Hiçbir İşe Yaramaz ”
Konuşmacı: Onur Caymaz
Düzenleyen: Kırmızı Kedi Kitap

Çocuk ve Gençlik Etkinlikleri
16.00-17.00
Panel: “2019 Seçimlerinde Halk Neyi Oylayacak?”
Yöneten: Ercan Karakaş
Konuşmacı: İbrahim Kaboğlu
Düzenleyen: SODEV

17.15-18.15
Söyleşi: “Yaşam Enerjini Fulle”
Konuşmacı: Fırat Çakır
Düzenleyen: Yediveren Yayınları

18 Mart 2018 Pazar

Uludağ Salonu
11.00-11.45
Söyleşi: “Nasıl Bir İnsan Yetiştirmek İstiyoruz?

Çocuk ve Gençlik Etkinlikleri
Çekirge Salonu
12.00-13.00
Söyleşi: “Erken Uyarı ve Devlet”
Konuşmacı: Hanefi Avcı
Düzenleyen: Tekin Yayınevi

13.15-14.30
Söyleşi: “Edep ve Edebiyat”
Konuşmacı: Ali Ural
Düzenleyen: Şule Yayınları

14.45-15.45
Söyleşi: “Uydurmanın İncelikleri”
Yöneten: Eray Ak
Konuşmacılar: Jale Sancak, Fuat Sevimay, Müge İplikçi, Doğu Yücel, İsmail Güzelsoy
Düzenleyen: Hep Kitap

16.00-17.00
Söyleşi: “Türkiye Almanya ile Barışmalı mı Kavga mı Etmeli?
Konuşmacı: Faruk Şen
Düzenleyen: Kaynak Yayınları

17.15-18.15
Söyleşi: “Ortak Bir Ses: ÇTD”
Konuşmacılar: Turhan Günay, Zeki Baştürk, Hakan Akdoğan, Sevgi Özel, Ertuğrul Özüaydın, Pelin
Yılmaz
Düzenleyen: Dil Derneği

18.30-19.30
Şiir Dinleti: “18 Mart Çanakkale ve Şehitlerimiz Anısına”
Katılımcılar: Mehmet Sabri Kılıç, Ünal Kar, İnci Germenliler, Zekeriyya Bican, Ahmet Tevfik Ozan, İdris
Anarat, Elif Reyya Naz, Songül Bulut, Fatma Hatun Esen, Sevilay Çartık, Tülay Alp Özyurt
Düzenleyen: Göl Kitap

19 Mart 2018 Pazartesi
Uludağ Salonu

11.00-12.00
Söyleşi: “Dijital Doğanların Öğretmeni Olmak”
Konuşmacı: Erhan Ağbaba
Düzenleyen: Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü

13.15-14.15
Söyleşi: “Küçük Prens”
Konuşmacı: Hamdi Tuncer
Düzenleyen: Yitik Ülke Yayınları

Çocuk ve Gençlik Etkinlikleri
14.30-15.30
Söyleşi: “Bir Öğretmen Gelişim Ağı Olarak ÖGEM”
Konuşmacı: Remzi Telli
Düzenleyen: Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü

15.45-16.30
Söyleşi: “Siyah Pantolon Hikayesi”
Konuşmacı: Alişan Kapaklıkaya
Düzenleyen: Yediveren Yayınları

16.45-17.45
Söyleşi: “Size Anlatacaklarımız Var”
Konuşmacılar: Cevdet İrketi, Faruk İşcan
Düzenleyen: Dil Derneği-Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

18.00-19.00
Panel: “Bursa Yerel Tarih Araştırmalarında Kaynaklar Yöntemler”
Konuşmacılar: Raif Kaplanoğlu, Güney Özkılınç, Deniz Dalkılınç, Eirini Kalogeropo Yalçın
Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası

Çekirge Salonu
11.00-12.00
Atölye: “Koyun Notluk”
Düzenleyen: Tekstil Sanayi Müzesi
*7-12 Yaş
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır.

14.00-15.00
Atölye: “Taş Baskı”
Düzenleyen: Tekstil Sanayi Müzesi
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır.

15.15-16.15
Söyleşi: “Gezgin Bulut ve Küçük Kırmızı Valiz”
Konuşmacı: İlkay Marangoz
Düzenleyen: Yeşil Dinozor

20 Mart 2018 Salı
Uludağ Salonu

11.00-12.00
Kukla Tiyatrosu: “Karagöz ve Hacivat”
Düzenleyen: Bursa Büyükşehir Belediyesi Karagöz Müzesi

Çocuk ve Gençlik Etkinlikleri
12.15-13.00
Atölye: “Canavarlar Gece Gelir – Okuma ve Çizim Etkinliği”
Düzenleyen: Timaş Çocuk

13.15-14.15
Söyleşi: “Enerji Verimliliği Projesi ve Türkiye Gündemine Yansımaları”
Konuşmacı: Levent Yazıcı
Düzenleyen: Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü

14.30-15.30
Kukla Tiyatrosu: “Karagöz ve Hacivat”
Düzenleyen: Bursa Büyükşehir Belediyesi Karagöz Müzesi
*7-12 Yaş
16.00-17.00
Söyleşi: “Payitahtın Son Sahibi – II. Abdülhamid”
Konuşmacı: Talha Uğurluel
Düzenleyen: Timaş Yayınları

17.15-18.15
Panel: “Bursa’da Yazmak Bursa’yı Yazmak”
Yönetici: Aydın Şimşek
Konuşmacılar: Şaban Akbaba, Nursel Aras, Yusuf Yağdıran, Süreyya Akçay, Tuba Deli
Düzenleyen: Kanguru Yayınları

Çekirge Salonu
11.00-12.00
Atölye: “Kuş Evi”
Düzenleyen: Vakıf Kültürü Müzesi
*7-12 Yaş
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır.

12.30-13.30
Söyleşi: “Mutluluk Oyunu”
Konuşmacı: Habib Bektaş
Düzenleyen: Tudem Yayınları

14.00-15.00
Atölye: “Yeşil Türbe Maketi”
Düzenleyen: Vakıf Kültürü Müzesi
*7-12 Yaş
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır.

Çocuk ve Gençlik Etkinlikleri
21 Mart 2018 Çarşamba
Uludağ Salonu
11.00-11.45
Söyleşi: “Çocuk ve Gençlik Kitaplarında Başlıca Sorunlar”
Konuşma: Tuncel Altınköprü
Düzenleyen: Hayat yayınları

12.15-13.15
Söyleşi: “Bursa’da Mesleki Eğitim”
Konuşmacı: Halis Korkmaz
Düzenleyen: Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü

13.30-14.30
Söyleşi: “Çocuklar için Çılgın Maceracılar Bursa’da”
Yöneten: Aymen Akçay Yazar
Konuşmacı: Şaban Akbaba
Düzenleyen: Çinikitap Dergisi, Esentepe İlkokulu, Şehit Polis İsmail Özbek Ortaokulu

14.45-15.45
Söyleşi: “Okumak”
Konuşmacı: Ö. Tuğrul İnançer
Düzenleyen: Timaş Yayınları

16.00-17.00
Dinleti: “21 Mart Dünya Şiir Günü”
Katılımcılar: Abdullah Nefes, Beyazıt Kahraman, Elif Sorgun, Dağhan Dönmez, Fatma Başural, Fügen
Kıvılcımer, Hilmi Haşal, İbrahim Hacıbektaşoğlu, Melahat Babalık, Nisa Günel, Rasim Savak, Sevim
Yazar, Seyyit Nezir, Tamer Tezin, Ümit Öztürk, Yelda Karataş, Zeynep Ezmen
Düzenleyen: Üvercinka – Cemal Süreya Derneği

17.15-18.15
Şiir-Müzik Dinletisi
Müzik: Nebih Nafile
Yöneten: Fehmi Enginalp
Katılımcılar: Muhsine Arda, Halime Yıldız, Hafize Gün, Bedriye Sönmez, Binay Kazan, Şaban Akbaba,
Gülsüm Işıldar, Ahmet Çelik, Aynur Mete, Bedran Cebiroğlu, Nebih Nafile
Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği

18.30-19.30
Panel: “Türk Kanonu mu, Türk Klasikleri mi?”
Yöneten: Ferda Albağ
Konuşmacılar: Meliha Okyay, Önder Gümüş, Mehmet Koçanalı
Düzenleyen: Nilüfer Kent Konseyi Ahmet Cevizci Felsefe Grubu

Çocuk ve Gençlik Etkinlikleri
Çekirge Salonu
11.00-12.00
Atölye: “Rüzgar Gülü”
Düzenleyen: Enerji Müzesi
*7-12 Yaş
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır.

14.00-15.00
Atölye: “Mum Yapımı”
Düzenleyen: Enerji Müzesi
*7-12 Yaş
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır.

22 Mart 2018 Perşembe
Uludağ Salonu
11.00-11.45
Söyleşi: “Işık Kafası Karışık”
Konuşmacı: İlkay Marangoz
Düzenleyen: Yeşil Dinozor
*9-12 Yaş

12.00-12.45
Söyleşi: “Doğanın Öyküsü”
Konuşmacı: Filiz Tosyalı
Düzenleyen: Altın kitaplar

13.00-13.45
Söyleşi: “Berk’in Maceraları Devam Ediyor! “Berk Operacı Oldu”
Konuşmacı: Kaan Elbingil
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

14.00-14.45
Söyleşi: “Hayal Kurma Teknikleri ve Liderlik”
Konuşmacı: Yiğit Recep Efe
Düzenleyen: Yediveren Yayınları

15.00-16.00
Söyleşi: “Çocuk İhmal ve Suistimali”
Konuşmacı: Emine Yanıt
Düzenleyen: Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü

17.30-18.30
Panel: “Modern Edebiyatta İdeoloji ve Demirtaş Ceyhun”
Yöneten: Aydan Ay
Konuşmacılar: Hilmi Haşal, Nazmi Bayrı, Seyyit Nezir
Düzenleyen: Sis Çanı – Broy Yayınevi

Çocuk ve Gençlik Etkinlikleri
Çekirge Salonu
11.00-12.00
Atölye: “Türk Desenleri Motifi”
Düzenleyen: Vakıf Kültürü Müzesi
*7-12 Yaş
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır.

14.00-15.00
Atölye: “Bursa’yı Öğreniyorum”
Düzenleyen: Vakıf Kültürü Müzesi
*7-12 Yaş
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır.

23 Mart 2018 Cuma
İmza Alanı
14.30-15.15
Söyleşi: “Cumhuriyet ve Atatürk”
Konuşmacı: İlber Ortaylı
Düzenleyen: Kronik Kitap

Uludağ Salonu
11.00-11.45
Söyleşi: “Lalingo Zaman Yolcusu”
Konuşmacı: Özlem İçer
Düzenleyen: Yeşil Dinozor

12.00-12.45
Söyleşi: “Her Çocuk Yaratıcıdır: “Bulutlara Şiir Yazan Çocuk”
Konuşmacı: Behiç Ak
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

13.00-14.00
Okuma Tiyatrosu: “Memleketimden İnsan Manzaraları”
Okuyanlar: Gülsüm Işıldar Tan, Nüzhet Tan, Cevdet İrketi, Faruk İşcan
Şiir Okumaları: Raşit Çubukçu
Düzenleyen: Nilüfer Kent Konseyi Melih Elal Okuma Grubu

14.15-15.15
Söyleşi: ”Mesajınız Var”
Konuşmacı: Bülent Gardiyanoğlu
Düzenleyen: Destek Yayınları

Çocuk ve Gençlik Etkinlikleri
15.30-16.30
Söyleşi: “Suat Derviş ve Hayatı”
Konuşmacı: Nil Sakman
Düzenleyen: İthaki Yayınları – Tüyap

16.45-17.45
Panel: “Eşsiz Dünya Mirası: Ani’nin Sırları”
Konuşmacılar: Sezai Yazıcı
Düzenleyen: Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

18.00-19.00
Söyleşi: “Hayatın Gerçeği”
Konuşmacılar: Faruk Dilaver
Düzenleyen: Emre Bilişim Yayıncılık

Çekirge Salonu
11.00-12.00
Atölye: “Tasvir Yapımı”
Düzenleyen: Karagöz Müzesi
*7-12 Yaş
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır.

14.00-15.00
Atölye: “Tasvir Yapımı ”
Düzenleyen: Karagöz Müzesi
*7-12 Yaş
Katılımcı sayısı 25 kişiyle sınırlıdır.

15.15-16.15
Söyleşi: “Okuma Yazma Alışkanlığı”
Konuşmacılar: Koray Yersüren, Dilara Keskin, N.G. Kabal
Düzenleyen: Ephesus Yayınları

16.30-17.30
Söyleşi: “Algı Yönetimi”
Konuşmacı: Sedat Şenermen
Düzenleyen: Nergiz Yayınları

17.45-18.45
Söyleşi: “Nasıl Kafaya Takmayız?”
Konuşmacılar: Hayrettin Şahin, Reyhan Erdoğan
Düzenleyen: Alfa Psikoloji Yayınları

Çocuk ve Gençlik Etkinlikleri
24 Mart 2018 Cumartesi
Uludağ Salonu
12.00-12.45
Söyleşi: “Gökbörünün İzinde Kadim Türklerin Topraklarında”
Konuşmacı: Ahmet Taşağıl
Düzenleyen: Kronik Kitap

13.15-14.15
Söyleşi: “Her Entrika Er ya da Geç Açığa Çıkar”
Konuşmacı: Murat Yetkin
Düzenleyen: Doğan Kitap

14.30-15.30
Söyleşi: “İlk Gençliğin Gelgitleri ve Daralan”
Konuşmacı: Mine Soysal
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

15.45-16.45
Söyleşi: “Türkiye’de IŞİD”
Konuşmacı: İsmail Saymaz
Düzenleyen: İletişim Yayınları

17.00-18.00
Söyleşi: “İslam ve Adalet”
Konuşmacı: İhsan Eliaçık
Düzenleyen: Tekin Yayınevi

18.15-19.15
Söyleşi: “Niyetini Gerçeğe Dönüştür”
Konuşmacı: Meltem Güner
Düzenleyen: Destek Yayınları

Çekirge Salonu
12.00-13.00
Söyleşi: “Eyvallah Sohbetleri”
Konuşmacı: Hikmet Anıl Öztekin
Düzenleyen: Hayy kitap

13.15-14.15
Söyleşi: “Kayı X: II. Abdülhamid Han”
Konuşmacı: Ahmet Şimşirgil
Düzenleyen: Timaş Yayınları

14.30-15.30
Söyleşi: “Genç Öykücüler ve Yekta Kopan”
Konuşmacılar: Yekta Kopan, Engin Türkgeldi, Ezgi Polat, Mustafa Çevikdoğan
Düzenleyen: Can Yayınları

Çocuk ve Gençlik Etkinlikleri
15.45-16.45
Söyleşi: “Bir Şehri Yaşamak, Konuşmak ve Yazmak”
Konuşmacılar: Şeyhmus Diken, Mıgırdiç Margosyan
Düzenleyen: Aras Yayıncılık

17.00-18.00
Panel: “Bursa’yı Araştırmak, Bursa’yı Yazmak: Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü”
Yöneten: Hacı Tonak
Konuşmacılar: Fehmi Enginalp, Seblâ Arın, Elif Acar Bilgin
Düzenleyen: Nilüfer Belediyesi

18.15-19.30
Panel: “Bahara ve Barışa Şiirler”
Yöneten: Halil İbrahim Özcan
Sunumcular: Hasan Erkul, Nuri Demirci, Güney Özkılınç, Süreyya Akçay, Hilmi Haşal, İbrahim Tığ
Düzenleyen: PEN Yazarlar Derneği

Cumalıkızık Salonu
12.00-13.00
Söyleşi: “Bir Destandır Çanakkale”
Konuşmacı: Vehbi Vakkasoğlu
Düzenleyen: Nesil Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: “Yaşar Kemal’li Anılar”
Konuşmacı: Arif Keskiner
Düzenleyen: Literatür Yayınları

14.30-15.30
Söyleşi: “Ne Çok Hain”
Konuşmacı: Ataol Behramoğlu
Düzenleyen: Tekin Yayınevi

15.45-16.45
Şiir- Söyleşi: “Şiir… Bizim Eski Yalnızlığımız”
Konuşmacılar: Şükrü Erbaş, Haydar Ergülen
Düzenleyen: Kırmızı Kedi Kitap

17.00-18.00
Söyleşi: “a’dan e’ye Dergiler ve Dergicilik”
Konuşmacılar: Adnan Özyalçıner, C. Hakkı Zariç
Düzenleyen: Kor Kitap – Yeni e dergisi

18.15-19.15
Söyleşi: “Dinmez Tarla Kuşunun Şarkısı”
Yöneten: Mustafa Köz
Konuşmacı: Duygu Kankaytsın, Altay Ömer Erdoğan, Mutlucan Güvendir, Nahit Kayabaşı
Düzenleyen: Nilüfer Belediyesi – Türkiye Yazarlar Sendikası

Çocuk ve Gençlik Etkinlikleri
25 Mart 2018 Pazar
Uludağ Salonu

12.00-13.00
Söyleşi: “Bütün Aşklar Tatlı Başlar”
Konuşmacı: Serhat Yabancı
Düzenleyen: Mona Kitap

13.15-14.15
Söyleşi: “Güzel Gülene Aşık Ol”
Konuşmacı: Kemal Hamamcıoğlu
Düzenleyen: Doğan Kitap

15.45-16.45
Söyleşi: “Daha Fazla Edebiyat, Sinema”
Konuşmacılar: Onur Saylak, Bahar Çuhadar
Düzenleyen: TÜYAP

17.00-18.00
Söyleşi: “Kayıtdışı Ekonomide Kadın İşçileri Örgütlemek”
Konuşmacılar: Fulya Alikoç
Düzenleyen: Kor Kitap

Çekirge Salonu
12.00-13.00
Atölye: “Karikatür Okuma Atölyesi”
Konuşmacı: Hicabi Demirci
Düzenleyen: Desen Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: “Zekân Cehennemin Olabilir!”
Konuşmacı: Buket Tahmaz Savaş
Düzenleyen: Altın Kitaplar

14.30-15.30
Söyleşi: “Kusursuz Cinayet Yoktur”
Konuşmacı: Sevil Atasoy
Düzenleyen: Doğan Kitap

15.45-16.45
Söyleşi: “Öykü Gazetesi”
Konuşmacılar: Faruk Duman, Ercan Y. Yılmaz, Cemil Kavukçu, Zeynep Gülçin
Düzenleyen: Can Yayınları

Çocuk ve Gençlik Etkinlikleri
17.00-18.00
Söyleşi: “Cumhuriyet Tarihinde İlk Toprak Kaybı: 18 Ege Adasını Nasıl Kaybettik?
Yöneten: Halil Ağırgöl
Konuşmacı: Tacettin Çolak
Düzenleyen: Derleniş Yayınları
Cumalıkızık Salonu

12.00-13.00
Söyleşi: “Köy Enstitüleri Aydınlanması”
Konuşmacı: Kemal Kocabaş
Düzenleyen: Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği

13.15-14.15
Söyleşi: “Gözyaşlarım İftiharla Sunar”
Konuşmacı: Murat Tavlı
Düzenleyen: Destek Yayınları
14.30-15.30
Söyleşi: “Dünya Düzeni Nereye”
Konuşmacı: Banu Avar
Düzenleyen: Ezgi Kitabevi
15.45-16.45
Söyleşi: “Kendi Everest’inize Tırmanın”
Konuşmacı: Nasuh Mahruki
Düzenleyen: Alfa Yayınları
17.00-18.00
Söyleşi: “Panik Atak ve Takıntı için Çözümler”
Konuşmacı: Uğur Koşar
Düzenleyen: Destek Yayınlar

TARİH: 17 – 25 Mart 2018

ZİYARET SAATLERİ:

17-24 Mart 2018 : 10.00-19.30
25 Mart 2018 : 10.00-19.00

YER:

TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi – Osmangazi / BURSA