Vaclav Havel Ödül, Burhan Sönmez’in İstanbul İstanbul‘una!

New York’taki Vaclav Havel Kütüphane Vakfı tarafından verilen Vaclav Havel Ödülü, kitabı İngilizce yayımlanmış yazarlar arasından belirlenip her yıl düzenlenen bir ödül törenidir. Vaclav Havel Ödülü, bu yıl Burhan Sönmez’in çeviri hakları 25 dile satılan son romanı İstanbul İstanbul‘a verildi. Sönmez’in kitabı geçen yıl ABD, İngiltere ve Hindistan’da İngilizce yayımlanmıştı.

Şair, Oyun Yazarı ve Çekya’nın Eski Cumhurbaşkanı Vaclav Havel’in anısına verilen ödül için 28 Eylül’de New York Bohemian National Hall’de bir tören düzenlenecek. Vaclav Havel Ödülü, The New York Review of Books’un baş editörü Ian Buruma tarafından Burhan Sönmez’e takdim edilecek.

Vaclav Havel Kütüphanesi Vakfı genel müdürü Pavla Niklova ödülü açıklarken “Vaclav Havel’in savunduğu demokratik değerler için korkusuzca ayağa kalkan Türkiye’nin en seçkin yazarlarından birine bu ödülü vermekten büyük onur duyuyoruz” dedi. Yazarlarımızdan birinin böyle önemli bir ödüle layık görülmesi ve görülme sebebinin böyle güzel sözlerle açıklanması Türk Edebiyatının gelişmesine ve dünyaya yayılmasına çok büyük katkı sağlamaktadır.