British Council’in Keşfet doğrultusunda düzenlediği “çeşitlilik ve kapsayıcılık” temalı kısa öykü yarışması, Türkiye’den İTEF – İstanbul Edebiyat Festivali ve İngiltere’den Word Factory’nin ortaklığıyla gerçekleştirildi.

Türkiye’de yapılan açık çağrıya katılan 432 öykü arasından ise ITEF, Yekta Kopan ve Seray Şahiner’den oluşan seçici kurul, Ayşegül Yazmacı’nın “Yasemin” isimli öyküsünü birinci olarak seçti. Birleşik Krallık’ta yapılan açık çağrıya katılan 82 öykü arasından, Word Factory’yi temsilen Paul McVeigh ve British Council Edebiyat bölümünden Jim Hinks’ten oluşan seçici kurul Nadine Aisha Jassat’ın “Jakaranda” isimli öyküsünü birinci olarak seçti.

Keşfet projesiyle, British Council, Türkiye’den yazarlar ile Birleşik Krallık yazarları arasında köprü kurmayı, her iki ülkeden mesleği edebiyat olan kişiler arasındaki diyaloğu kolaylaştırmayı ve bu yazarların eserlerini yeni kitlelerle buluşturacak bir platform yaratmayı hedefliyor. Bu proje kapsamında Türkiye ve Birleşik Krallık’tan 4 yazardan 4 yeni öykü yazmaları istendi. Yazarlar kendi yazma pratikleriyle şekillenen farklı sesleriyle Keşfet projesine katkıda bulundular.

Proje kapsamında yazılan öykülere https://www.britishcouncil.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.