Bob Dylan’ın anılarından oluşan “Kayıtlar”ın ilk cildi Taciser Belge, Nergis Perçinel ve İpek Ruhnaz Üstüner çevirisiyle Kara Plak Yayınları tarafından yayımlandı.

Orijinali 2004 yılında yayımlanan kitap, uzun süre çok çok satanlar listelerinde kaldı, Rolling Stone dergisinin 25 En İyi Rock Hatıratı listesinde ise bir numarada yer aldı.

Geçtiğimiz yıl Nobel Edebiyat Ödülüne layık görülen Dylan, önce şarkı sözünün bir edebi tür olup olmadığı, ardından da ödülü kabul edip etmeyeceği tartışmalarıyla gündemi uzun süre oyalamıştı. Anılarında Nobel’den önce de ödüller konusunda sorunlar yaşadığını ve tartışmak yaratacak açıklamalar yapmaktan hiç vazgeçmediğini ve daha önemlisi bunların nedenlerini en samimi şeklide anlatıyor.

Dylan’a yıllar sonra Nobel Edebiyat Ödülü kazandıracak olan yazarlık yeteneği Kayıtlar’da pırıltılarını gösteriyor. Bu kitap 60’ları anlatıyor; yani Dylan’ın müzik kariyerinin başlarını. Minesota yıllarını, albüm kaydı için New Oreleans’ta geçirdiği dönemi, fırsatlar şehri New York’a taşınmasını…

Şehirleri ve insanları… Dylan’ı bu kadar büyük bir şarkı yazarı yapan ilham kaynaklarını: Woody Guthrie’yi, Bertolt Brecht ve Kurt Weill’ı, Amerikan edebiyatını… Elbette aşklarını da: Folk müziğin kraliçesi olarak gördüğü Joan Baez’i, ilk aşkı Suze Rotolo’yu, beş çocuğunun annesi Sara Dylan’ı…

“Uzun bir yoldan geliyordum ve çok aşağılardan başlamıştım. Ama artık kader kendini göstermek üzereydi. Sanki başkasına değil doğruca bana bakıyordu.”