“Welcome To Your Future”

Sizi böyle karşılayan bir siteye girerken iyi düşünün yoksa 100 yıl sonra jetgilvari bir düzene uyanmak zorunda kalabilirsiniz.
Cyroyonics adlı dünyanın en ünlü biyo-dondurucu hizmet veren firması ve giriş sayfası sizi böyle karşılıyor. İlham verici bir giriş olduğunu itiraf etmeliyim.

Yunanca soğuk anlamına gelen ‘Kriyojeni’nin 1870’lerde ortaya çıktığı kabul edilir. Temel amacı insan ya da hayvan bedeninin kriyojenik maddelerle (oksijen, helyum, azot vb.) dondurulup saklanması işlemidir.  Bilim kurgu filmlerinden aşina olacağınız sıvı dolu tanklar içindeki kişi, arzu edilen süreç kadar uykuya bırakılabilir. Aslında Kriyojeni,ölü olma hali olarak da tanımlanan hatta sigorta şirketlerinin başına genelde iş çıkaran bir durum olmasının yanı sıra bazı camialarda kişi hala hayatta olarak değerlendirilir. Etik tartışmaları bir kenara bırakacak olursak, ilk olarak Benjamin Franklin’in mektuplarında bahsettiği söylenen bu fikri Dr. Paul Sega pek sevdiği köpeğini dondurması ve 70 dakika sonra köpeğin çözülmesinin ardından neşeyle oynaması ile hayata dökmüş. 1965’te ünlü psikolog James Bedford akciğer kanserinden öldükten sonra, tedavinin bulunduğu bir geleceğe uyanma umuduyla dondurulan ilk insan oldu. 1979’da bir facia yaşandı; saklanan bedenler feci şekilde çürümüştü. Böylece anlaşıldı ki 6 senedir dondurucular çalışmıyordu. Bu felaket şirketin önlemleri arttırmasına sebep oldu ve içlerinde Alcor KrioRus gibi devlerin de olduğu birçok Kriyojeni şirketi kuruldu. Günümüzde hâlâ hizmet veren bu şirketler, misafirlerini her şeyin daha güzel olacağı güne kadar koruyup kollamaya devam ediyorlar. Merak edenler için sevgili James hâlâ iyi durumda. Hatta tek kurtarılmış hasta o oldu ve dondurulan ilk insan olarak 50. Yılını kutluyor.

James ve arkadaşları uyandırılmaya başlandığında bilim insanlarının merakla beklediği bir soru da çözülecek; “Uzak yıldızlara, insan ömrünün ötesine geçme ve galaksiler arası güvenli yolculuklar etme şansını kazanacak mıyız ?”

Eğer sizde böyle bir düşünce içindeyseniz şimdiden bütçe ayırın derim. 30 bin dolar ile 150 bin dolar arasında değişen ücretlerle karşılaşabilirsiniz, bu oran firmanın size sunduğu hizmetlere göre azalıp artabilir. Kriyojeni üyesi olduğunuzu belirten “Not Emvalimin , Not Autopsy ” yazılı kolyeniz ile birlikte o gün gelene dek yaşamınızı sürdürün ve sonrasını onlara bırakın. Dünyanın neresinde olursanız olun, oradan alınıp güvenli Kriyojeni tankınıza aktarılacaksınız. Uyandığınızda belki ülkemizde bu işi yapmaya cesaret etmiş Çerkes Ethem’in torunu Güner Kurban ile karşılaşır bizi anarsınız.

Kaynaklar: http://www.milliyet.com.tr/tarihin-ilk-dondurulan-insani-50–yilina-girdi-mola-2124/?Sayfa=5

https://tr.sputniknews.com/bilim/201701171026796936-cryo-tupu-dunyanin-ilk-dondurulan-insani/

http://www.haberuzay.com/2014/09/dondurulan-ve-canlandrlmay-bekleyen.html