Ölünce beni köyüme defnedin, bu dünyadan göçüp gittiğimde arkamdan laf söz olmasın borçlarımı ödeyin, o kızla evlenirsen mirastan red ederim ve daha birçoğu hep bu tarz vasiyetler duyduk. Aziz Nesin vasiyeti ise çok farklıydı sadece kendi çocuklarını değil tüm çocukları düşünen bir vasiyetti.

Aziz Nesin bir matematik enstitüsü kurulmasını istedi. Bu bir vasiyetin en hümanisti, en bilimsel olanlarındandı. Bu görevi yerine getirmek şartların olgunlaşmasını beklemekte ve Nesin Vakfını ayakta tutmakta yatıyordu. Bunu yapacak kişi de 1995 yılında ülkeye dönüş yapan oğlu Ali Nesin’di.

Nesin Vakfı yaşatıldı. Hala yaşıyor ve yaşayacak. Bu vasiyet 2007 yılında yerine getirildi. Eğitime, bilime gönül veren destek olmak isteyen insanların yardımlarıyla ve gençlerin emekleri ile kuruldu. Dünyanın ilk matematik köyü.

Gelelim köye, İzmir’e bağlı Selçuk ilçesinin Şirince Köyü’ne birkaç km uzaklıkta. Yemyeşil doğa içinde taşlardan yapılmış evlerin, dersliklerin olduğu bir köy. Hayalinizdeki köy burası, evet evet burası, emin olabilirsiniz.

Köyde eğitimler tatil dönemlerinde yapılıyor. Eğitim dediysem ödevler, zorunlu tutulan sınavlar yok. Öğrenme konusunda olabildiğince özgür olmaları sağlanıyor öğrencilerin. Sadece öğrenciler değil eğitmenler de özgürler istedikleri şekilde programlarını hazırlayabiliyor. Dersleri anlatmak istedikleri gibi anlatabiliyorlar. Eğitimimizin en büyük sorunu olan tek tip eğitim anlayışını ortadan kaldırıldığı bir ortam. Eğitim ve öğrenimin yanında öğrenciler köydeki işleri yapmakla da mükellefler. Bulaşık yıkama, tuvalet temizleme, bahçe sulama gibi günlük işleri yaparak elleri hem sıcak hem soğuk suya değmiş oluyor.

Köy için teknik bilgiler verecek olursak: 2 kapalı derslik 200 kişilik konferans salonu, yaklaşık 7000 kitaplık bir matematik, sanat ve felsefe kütüphanesi mevcut. Açık hava derslikleri, uyku mevkii denilen açık bir alan ve birçok eğitim alanı bulunmakta.

Matematik Köyü’nün yanında Felsefe Köyü ve Sanat Köyü de öğrencilerini ağırlıyor. Eğitim programları hakkında detaylı bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. http://matematikkoyu.org/

Ne kadar güzel insanlar yetişiyor. Geleceğimizi şekillendirecek insanlar, ülkesini çok seven bir insan sayesinde.

Sizler de geleceğimize bir tuğla koymak isterseniz siteyi ziyaret edip bağışta bulunabilirsiniz.

http://www.nesinvakfi.org/dostlara.php

Aziz Nesin Amfisi