İş Sanat Kibele Galerisi, seyyah-ressam Muhsin Kut’un 60 yıla yaklaşan sanat yaşamını gözler önüne seren retrospektif sergisine ev sahipliği yapıyor.

1959 yılında açılan ilk sergisinden bugüne dek Muhsin Kut’un resimleri bir “seyyah güncesi”dir. İstanbul, Sydney, Amsterdam, Prag, Tasmanya, Venedik, Symi ve daha nice yer ve an Kut’un gözünden önce kâğıda sonra kâğıt tuvale geçer. Oturduğu kafede ya da bir bankta gözüne takılan her neyse onu kâğıdına alan sanatçı eline geçen her şeye gördüğünü çizer ve onu saklar. Zaman içinde çizdiği her çizgi onun resimli güncesi olur.

60 yıla yaklaşan sanat yaşamını yakından görme fırsatı yakalayacağımız ressam Muhsin Kut’un eserleri, 28 Şubat – 15 Nisan tarihleri arasında İş Sanat Kibele Galerisinde ziyaret edilebilir.

Resmin diliyle gördükleri arasında öteden beri örgüsel bir bağ kuran sanatçının, izleyeni dikkatli bakmaya sevk eden grafik anlatım dili ve düşlediğini değil de gördüğünü yapma eylemi onu anın ressamı kılar. Resim yapma tutkusu, aldığı eğitim ve dünyayı sığdırdığı kendi evreni onu her defasında yeni ve farklı konulara sürükler. Fakat sanat yapma eylemi hiç değişmez. Konular ve şeyler, fırçanın ucunda sanatçının çizgi ve renkleri eşliğinde Muhsin Kut resimleri olurlar.

60 yıla yaklaşan sanat yaşamını yakından görme fırsatı yakalayacağımız retrospektif sergisi aracılığıyla sanatçının yıllar içinde odaklandığı şehirleri ve konuları izleme olanağı bulurken; Kut’un resim dili vasıtasıyla baktığı yerlere yeniden bakacağız. 1950’lerin ortasından bugüne izlediğimiz görüntüler; izleyeni bir yandan sanatçının üretim diline odaklarken bir yandan da belgesel bir okuma yapmaya davet edecek. Böylece Muhsin Kut’un resimlerindeki insan olarak onun sanat üretimine tanık olacağız. Ressam Muhsin Kut’un eserleri, 28 Şubat – 15 Nisan tarihleri arasında İş Sanat Kibele Galerisinde ziyaret edilebilir.

Kaynak: İş Sanat